Χωματάκι και χιονάκι 14 Δεκέμβρη

<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 08/12/13, 17:17

#1

Χωματάκι και χιονάκι 14 Δεκέμβρη

Τι λέτε, θα πάμε να φτιάξουμε κανέναν χιονάνθρωπο το επόμενο ΣΚ;
Μπορούμε να το συνδυάσουμε με αναγνωριστική βόλτα στους Δύο Πρίνους για να δούμε τι θα χρειαστεί να μεταφέρουμε έτσι και πάμε εκεί τελικά (αν έχει χιόνι) στις 21-22 ή όπου αλλού θέλετε.
Δεν με νοιάζει αν πάμε με μεγάλα ή μικρά ούτε αν γίνει Κυριακή ή Σάββατο (αν και στην δεύτερη περίπτωση θα είμαι ελεύθερος για αναχώρηση κατά τις 10 λόγω εφημερίας την Παρασκευή).
Ούτε αν πάρουμε μαζί μας φαγητά για πικνίκ ή κανονίσουμε κάτι στης Βιβής στον Ζαρό.

Ας πέσουν οι προτάσεις... ;)

Edit: τελικά δεν μπορώ ούτε εγώ ούτε ο Νίκος την Κυριακή, επομένως η βόλτα θα γίνει (καιρού επιτρέποντος) το Σάββατο με αναχώρηση 09:30 - 10:00 το πρωί μόλις επιστρέψω σπίτι από την εφημερία και αλλάξω.
Τελευταία επεξεργασία από yns και 10/12/13, 01:31, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 08/12/13, 17:52

#2

Χωματάκι και χιονάκι 14 ή 15 Δεκέμβρη

Λογικά μέσα.
Αν έρθει η Κική, έρχομαι με το BMW. Αλλιώς με το WR.
Για μέρα, βλέπουμε.
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 08/12/13, 21:27

#3

Χωματάκι και χιονάκι 14 ή 15 Δεκέμβρη

Βέβαια, κοιτάζοντας τις προβλέψεις του καιρού αρχίζω να αμφιβάλλω αν θα βγούμε από τα σπίτια μας το άλλο ΣΚ... Τον πολυχόρεψες τον χορό του χιονιού Νίκο! :P
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 08/12/13, 21:43

#4

Χωματάκι και χιονάκι 14 ή 15 Δεκέμβρη

Σώπα μωρέ, το πολύ πολύ να πάμε να παίξουμε με τα μικρά λιγάκι, νάχουμε και περιπέτεια! :thumbsup:
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

alogistos

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
ΓΙΑΝΝΗΣ

Μοτοσυκλέτα:
YAMAHA XJ6 - HONDA FMX

Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Δημοσιεύσεις: 21

Εγγραφή:
09/12/13, 21:26

Δημοσίευση 09/12/13, 21:51

#5

Χωματάκι και χιονάκι 14 ή 15 Δεκέμβρη

γεια σας ειδα το ποστ στο fb και γραφτηκα αμεσως εχω ενα fmx και θα γουσταρα να ακολουθησω μαζι σας σε λιγο χωμα δεν εχω ξαναερθει μαζι σας πρωτη φορα γραφω αλλα βλεπω οτι κανετε γαματες διαδρομες αν πατε θελω να ερθω
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 09/12/13, 23:39

#6

Χωματάκι και χιονάκι 14 ή 15 Δεκέμβρη

alogistos έγραψε:γεια σας ειδα το ποστ στο fb και γραφτηκα αμεσως εχω ενα fmx και θα γουσταρα να ακολουθησω μαζι σας σε λιγο χωμα δεν εχω ξαναερθει μαζι σας πρωτη φορα γραφω αλλα βλεπω οτι κανετε γαματες διαδρομες αν πατε θελω να ερθω


Επειδή παίζει τη Κυριακή άλλη υποχρέωση και για εμένα και για τον yns τελικά, θα πάμε Σάββατο.
Ο καιρός δε θα είναι καλός αλλά με ένα αδιάβροχο, όλα γίνονται.
Κάτι τελευταίο, τι λάστιχα φοράς;
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

alogistos

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
ΓΙΑΝΝΗΣ

Μοτοσυκλέτα:
YAMAHA XJ6 - HONDA FMX

Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Δημοσιεύσεις: 21

Εγγραφή:
09/12/13, 21:26

Δημοσίευση 10/12/13, 11:26

#7

Χωματάκι και χιονάκι 14 ή 15 Δεκέμβρη

Markas έγραψε:
alogistos έγραψε:γεια σας ειδα το ποστ στο fb και γραφτηκα αμεσως εχω ενα fmx και θα γουσταρα να ακολουθησω μαζι σας σε λιγο χωμα δεν εχω ξαναερθει μαζι σας πρωτη φορα γραφω αλλα βλεπω οτι κανετε γαματες διαδρομες αν πατε θελω να ερθω


Επειδή παίζει τη Κυριακή άλλη υποχρέωση και για εμένα και για τον yns τελικά, θα πάμε Σάββατο.
Ο καιρός δε θα είναι καλός αλλά με ένα αδιάβροχο, όλα γίνονται.
Κάτι τελευταίο, τι λάστιχα φοράς;


φοραω δρομου λαστιχα τα διαβλο αλλα θα το παω οπου παει για σαββατο γινεται να παμε κατα τις 11 γιατι εχω μαθημα μην το ακυρώσω ραντευου που δινετε που ξεκινατε
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 10/12/13, 12:09

#8

Χωματάκι και χιονάκι 14 ή 15 Δεκέμβρη

alogistos έγραψε:φοραω δρομου λαστιχα τα διαβλο αλλα θα το παω οπου παει για σαββατο γινεται να παμε κατα τις 11 γιατι εχω μαθημα μην το ακυρώσω ραντευου που δινετε που ξεκινατε


Με δρόμου λάστιχα θα έχεις θέμα στα χιόνια ίσως. Εγώ λέω όμως δε πειράζει, έλα, προσεκτικά, και όπου δούμε πως κωλώνεις, βοηθάμε όλοι. Αλλά σε λάσπες και χιόνια γενικά, καλύτερα με κάποιου είδους χωμάτινα λάστιχα, να το ξέρεις.
Από εμένα, οκ, 11 λοιπόν. Ραντεβού στο Everest στο Γιόφυρο.
Το πρόγραμμα λέει χαλαρά μέχρι το Ζαρό, (θα δούμε πως θα φτάσουμε εκεί, ανάλογα τη διάθεση και τις συνθήκες) και μετά ανάβαση αν μπορέσουμε μέχρι τους Δύο Πρίνους να δούμε πως είναι η κατάσταση εκεί πάνω. Εγώ σίγουρα θα πάρω το μικρό γιατί φοβάμαι πως θα έχει χιόνια ψηλά και μόνο με το μικρό θα περνάει. Και θέλω οπωσδήποτε να ανέβουμε να δούμε πως είναι!
Η βόλτα γενικά απευθύνετε όμως σε μεγάλα On-off, απλά ΙΣΩΣ στο τελευταίο κομμάτι της ανάβασης θα πέσει σπρώξιμο-περπάτημα και το ανάλογο πείραγμα :D
Στην επιστροφή, θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με τη γνωστή Βιβή να δω αν είναι ανοικτό το μαγαζί να φάμε μεζεδάκια εκεί.
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

manos13

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
manos

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1251

Εγγραφή:
30/10/11, 14:21

Δημοσίευση 10/12/13, 18:27

#9

Χωματάκι και χιονάκι 14 ή 15 Δεκέμβρη

Markas έγραψε:Η βόλτα γενικά απευθύνετε όμως σε μεγάλα On-off, απλά ΙΣΩΣ στο τελευταίο κομμάτι της ανάβασης θα πέσει σπρώξιμο-περπάτημα και το ανάλογο πείραγμα :D



ρε Νίκο θα το πω με όμορφο τρόπο,δεν γίνετε να γράφεις ότι η βόλτα απευθύνετε σε μεγάλα on off και εσύ να λες ότι θα πας με το μικρο.η πήγαινε με το μεγάλο η μην γράφεις τίποτα γιατί μπερδεύεις τον κόσμο,τουλάχιστον άσε να το γράψει κάποιος άλλος που θα έχει και την ευθύνη της ταλαιπωρίας που θα τραβήξει αν έρθει με μεγάλο και σε ακολουθεί.
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 10/12/13, 18:40

#10

Χωματάκι και χιονάκι 14 ή 15 Δεκέμβρη

alogistos έγραψε:φοραω δρομου λαστιχα τα διαβλο αλλα θα το παω οπου παει για σαββατο γινεται να παμε κατα τις 11 γιατι εχω μαθημα μην το ακυρώσω ραντευου που δινετε που ξεκινατε


Εικόνα
Τα λάστιχα σου φίλε Γιάννη δεν ενδείκνυνται ΚΑΘΟΛΟΥ για το τερέν που θα πάμε. Το πιθανότερο είναι πως θα φας πολλές τούμπες (αν καταφέρεις να οδηγήσεις καθόλου). Έχει βρέξει αρκετά και θα βρέξει κι άλλο τις επόμενες μέρες. Θα είναι τα πάντα λασπωμένα. Δεν θα σου συμβούλευα να το ρισκάρεις λοιπόν...

Εντελώς φιλικά και θέλοντας οπωσδήποτε να σε δω στις βόλτες μας....

Υ.Γ. Κι εγώ με το DR θα έρθω.
Υ.Γ.2. Τελικά δεν εφημερεύω την Παρασκευή...
Υ.Γ.3. Αν έχει χιονίσει στους Δύο Πρίνους η βόλτα δεν απευθύνεται με την καμία σε μεγάλα on off... Κάτι ξέρω από τον Γεννάρη πέρσι που πήγαμε...
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 10/12/13, 20:39

#11

Χωματάκι και χιονάκι 14 ή 15 Δεκέμβρη

yns έγραψε:...
Εντελώς φιλικά και θέλοντας οπωσδήποτε να σε δω στις βόλτες μας....


Και εγώ το ίδιο, γιαυτό λέω, κρίμα πρώτη βόλτα που θέλει ο Γιάννης να έρθει να του πούμε όχι.

yns έγραψε:...
Υ.Γ.3. Αν έχει χιονίσει στους Δύο Πρίνους η βόλτα δεν απευθύνεται με την καμία σε μεγάλα on off... Κάτι ξέρω από τον Γεννάρη πέρσι που πήγαμε...


Ε, καλά, μίλησε πάλι ο γκρινιάρης :ireful:
Τέλεια είχαμε περάσει πάλι τότε!
Βέβαια είχατε και οι δύο τότε τρακτερωτά λάστιχα οπότε τα πράγματα ήταν κάπως καλύτερα. Και επιμένω, η βόλτα απευθύνεται ΚΑΙ σε μεγάλα On-Off χωρίς πρόβλημα αν έχουν χωμάτινα λάστιχα. Με ντεμί λάστιχα θα υπάρχει ζόρες!

Γιάννη, βλέποντας τον καιρό, προβλέπονται χιόνια μέχρι και Αγία Βαρβάρα στην κακή περίπτωση. Στην καλή προβλέπονται έντονες βροχοπτώσεις!
http://www.weather.gr/gr/gr/kairos_Agia ... _2999.aspx
Ακόμα και αν δε το έχει στρώσει τριγύρω (από εκεί μάλλον θα αρχίσουμε το χώμα) θα έχει λάσπες όπου είναι δυνατόν να έχει. Και με σλικ λάστιχα θα δυσκολευτείς αρκετά! Αν είχες χωμάτινα λάστιχα, ή έστω demi κάτι θα γίνονταν. Αλλά με supermotard είναι θέμα.
Πάντως εγώ δε σου λέω όχι. Βλέπεις τον καιρό, αποφασίζεις και ενημερώνεις και εδώ μέχρι τη Παρασκευή.
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

alogistos

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
ΓΙΑΝΝΗΣ

Μοτοσυκλέτα:
YAMAHA XJ6 - HONDA FMX

Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Δημοσιεύσεις: 21

Εγγραφή:
09/12/13, 21:26

Δημοσίευση 10/12/13, 21:34

#12

Χωματάκι και χιονάκι 14 Δεκέμβρη

δεν εχετε και αδικο με τα λαστιχα που φοραω αν η πορεια εσεις που την ξερετε νομιζετε οτι δεν θα κανω βημα με τα λαστιχα αυτα να μην ερθω δεν ξερω και πως ειναι η διαδρομη αλλα σιγουρα σεβαστη η γνωμη σας γιατι δεν ξερω καν τον δρομο που θα παμε αν ειναι φουλ λασπη δεν παιζει να κουνησω
<<

alogistos

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
ΓΙΑΝΝΗΣ

Μοτοσυκλέτα:
YAMAHA XJ6 - HONDA FMX

Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Δημοσιεύσεις: 21

Εγγραφή:
09/12/13, 21:26

Δημοσίευση 10/12/13, 22:47

#13

Χωματάκι και χιονάκι 14 Δεκέμβρη

ειδα εικονες απο το παλιο ποστ στους δυο πρινους αν δεν βρεχει και εχει καλο καιρο θα ερθω αν ειναι οπως ειδα στο βιντεακι παω ανετα αν τωρα δεν σταματησει η βροχη και ειναι ολα σαν οδοντοπαστα καλη βολτα να εχετε και θα ερθω σιγουρα σε μια αλλη βολτα χωρις τοσο νερο
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 12/12/13, 17:48

#14

Χωματάκι και χιονάκι 14 Δεκέμβρη

Λοιπόν, νέα ενημέρωση:
  1. Το (λίγο) χιόνι στο ύψος της Γέργερης έχει λιώσει καταρχάς, όπως φαίνεται και στη φώτο.
    Εικόνα
  2. Πήρα την Βιβή τηλέφωνο. Δυστιχώς, δεν δουλεύει φέτος το μαγαζί το χειμώνα. Αφραγκίες του κόσμου... Από Μάρτιο πάλι θα ανοίξει να απολαύσουμε τα πιάτα της.
  3. Αν και δε βρίσκεται Ζαρό, μου είπε πως δεν έχει χιονίσει ιδιαίτερα και ο δρόμος συνήθως καθαρίζεται για να εξυπηρετήσει τους βοσκούς της περιοχής.
  4. Αυτή τη Κυριακή, γίνεται αγώνας δρόμου από Μονή Βροντισίου μέχρι το καταφύγιο. Σε επικοινωνία με τους οργανωτές, μου είπαν πως ακόμα δε ξέρουν τίποτα σίγουρο, πως υπάρχουν χιόνια και πως σύντομα θα βγει ανακοίνωση για τον αγώνα.

Συμπέρασμα;
  1. Θα κρατάμε μαζί μας κάνα κρακεράκι, νερό ή ότι άλλο θέμε να φάμε στο βουνό.
  2. Θα έχει χιόνια από σχετικά χαμηλό υψόμετρο αλλά όχι πολλά. Αν είναι μέχρι 10 πόντους περνάει άνετα ένα μικρό εντουράκι και ανοίγει δρόμο για μεγάλα. Στους 20 και πάνω υπάρχει ζόρες αλλά αν δεν είναι για μεγάλη απόσταση, κάτι γίνεται. Στο χιόνι τα ασφάλτινα λάστιχα δε ξέρω πως θα συμπεριφερθούν, το πιθανότερο όμως είναι στην ανηφόρα να σπινιάρουν χωρίς να προχωράνε τη μηχανή καθόλου.
Επειδή πρέπει σίγουρα να ανέβουμε μέχρι τους Δύο Πρίνους να δούμε πως είναι το καταφύγιο, ίσως χρειαστεί εκεί Γιάννη ή όποιος άλλος έρθει με μεγάλο χωρίς χωμάτινα λάστιχα, να αφήσει τη μηχανή και να συνεχίσει με τα πόδια.
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

MrAdventure990

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιώργος

Μοτοσυκλέτα:
KTM ADV 990 S
KTM EXC-R 530
GasGas TXT280 Pro

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 126

Εγγραφή:
27/10/12, 19:36

Δημοσίευση 12/12/13, 18:05

#15

Χωματάκι και χιονάκι 14 Δεκέμβρη

Ακουγεται πολυ ωραια και περιπετειωδεις βολτα οποτε ειμαι μεσα.
Ειμαστε μια παρεα οποτε ολοι μπορουν να ερθουν και στα δυσκολα βλεπουμε τι κανουμε.

Υ.Γ yns εχεις θεμα αμα χρειαστω λιγο σπρωξιμο οπου κολλησω?(ο markas μου ειπε να στο πω).
Live to Ride,Ride to Live!!!
Επόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δημ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software. Παραμετροποίηση για τον ΣΥ.ΜΟ.ΣΚΑ: Γιάννης Παρασύρης.
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com