Καβαλα στις μοτοσυκλετες ως την κορφη του ψηλορειτη ..

<<

manos13

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
manos

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1251

Εγγραφή:
30/10/11, 14:21

Δημοσίευση 15/11/13, 01:26

#1

Καβαλα στις μοτοσυκλετες ως την κορφη του ψηλορειτη ..

Η ιδέα είναι να ανέβουμε με εντουρο μοτοσυκλέτες στην κορυφή του Ψηλορείτη.η συμμέτοχες θα είναι περιορισμένες και για λίγους.Ο λόγος είναι ότι μιλάμε για κάτι θεωρητικά δύσκολο και όχι εκδρομικού χαρακτήρα.Παρακάτω υπάρχει ένα βίντεο με δυο ποδηλάτες που κάνουν την κατάβαση και αμέσως μετά ένα δικό μου με την ανάβαση που έκανα το καλοκαίρι με τα πόδια.δύσκολα κομμάτια είναι στην αρχή της διαδρομής και κατά την διάρκεια.το κρύο θα είναι αρκετό και εννοείτε ότι δεν θα κάνουμε πικ νικ στην κορυφή. Υπάρχουν κομμάτια όπως στο 27:52 στο βίντεο με τα ποδήλατα και καλό είναι να του ρίξει μια ματιά όποιος θέλει να έρθει,επίσης η κλίση για όσους γνωρίζουν το μονοπάτι του Γιουχτα θεωρώ ότι είναι μεγαλύτερη (βιντεο 3). Τέλος αν δεν τα καταφέρουμε λόγο καιρού αυτό το Σάββατο η βόλτα ισχύει για αργότερα.



www.youtube.com Video from : www.youtube.com


www.youtube.com Video from : www.youtube.com


www.youtube.com Video from : www.youtube.com
Τελευταία επεξεργασία από manos13 και 11/12/13, 00:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 15/11/13, 17:27

#2

Στην κορφη του ψηλορειτη..

Καλό κουράγιο και με το καλό να τα καταφέρετε. :thumbsup:
Προς το παρόν εγώ δεν σκοπεύω να ακολουθήσω.
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 15/11/13, 18:46

#3

Στην κορφη του ψηλορειτη..

Η ιδέα πιστεύω πως είναι στο μυαλό πολλών. Άποψή μου να γίνει μια μέρα χωρίς σύννεφα, για να απολαύσετε και την μοναδική θέα που είδα στο 2ο βίντεο.
:thumbsup:
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

manos13

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
manos

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1251

Εγγραφή:
30/10/11, 14:21

Δημοσίευση 15/11/13, 18:48

#4

Στην κορφη του ψηλορειτη..

Markas έγραψε:Καλό κουράγιο και με το καλό να τα καταφέρετε. :thumbsup:
Προς το παρόν εγώ δεν σκοπεύω να ακολουθήσω.



Λογικό Νίκο έχεις κανονίσει και την βόλτα σου με τ άλλα παιδιά.Αν τελικά βρεθούμε πάνω στο βουνό θα τηλεφωνηθούμε μπας και κουτουλήσουμε πουθενά...
<<

manos13

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
manos

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1251

Εγγραφή:
30/10/11, 14:21

Δημοσίευση 15/11/13, 18:54

#5

Στην κορφη του ψηλορειτη..

yns έγραψε:Η ιδέα πιστεύω πως είναι στο μυαλό πολλών. Άποψή μου να γίνει μια μέρα χωρίς σύννεφα, για να απολαύσετε και την μοναδική θέα που είδα στο 2ο βίντεο.
:thumbsup:




απ ότι δείχνουν τα πράγματα είναι δύσκολο για αύριο.θα ήταν καλή ιδέα για ένα ψάξιμο στην περιοχή και κάποιες εναλακτικες για την ανάβαση μιας και το μονοπάτι είναι αρκετά δύσκολο ειδικά στην αρχή....θα δείξει , δεν βλέπω και πολύ ενδιαφέρων μόνο στο σύλλογο την τετάρτη ένας δυο είπαν πως είναι μέσα....θα δείξει η πρόταση ισχύει πάντως και αν αποφασιστεί θα ενημερωθούν τα άτομα που τους ενδιαφέρει έστω και τηλεφωνικά.....διαφορετικά αύριο στρατόπεδο κλπ κλπ.....
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 15/11/13, 20:58

#6

Στην κορφη του ψηλορειτη..

yns έγραψε:Η ιδέα πιστεύω πως είναι στο μυαλό πολλών. Άποψή μου να γίνει μια μέρα χωρίς σύννεφα, για να απολαύσετε και την μοναδική θέα που είδα στο 2ο βίντεο.
:thumbsup:


Απόλυτα σωστός!!! :thumbsup:

manos13 έγραψε:Λογικό Νίκο έχεις κανονίσει και την βόλτα σου με τ άλλα παιδιά.Αν τελικά βρεθούμε πάνω στο βουνό θα τηλεφωνηθούμε μπας και κουτουλήσουμε πουθενά...


Αύριο πάντως θα περάσουμε από την αρχή της στράτας και θα κάνουμε και εμείς μια μικρή δοκιμή της διαδρομής. Αν σας βολεύει πάμε μαζί μέχρι εκεί, αν και για εμάς έχει ήδη οριστεί το ραντεβού.
Πάντως, ένα τέτοιο εγχείρημα θέλει μελέτη, προσοχή και κατάλληλες συνθήκες. Εσύ ας πούμε ανέβηκες με τα πόδια πάνω μια φορά και πολύ καλά έκανες. Εγώ πριν το επιχειρήσω θα ανέβω και εγώ, τουλάχιστον μία φορά, ίσως να ψάξω και άλλες εναλλακτικές διαδρομές. Προπόνηση σε κατάλληλο τεραίν καλή φυσική κατάσταση και αργότερα που θα νιώθω έτοιμος θα το δοκιμάσω. Γιαυτό λέω όχι για την ώρα αν και η ιδέα τριγυρίζει και στο δικό μου μυαλό καιρό τώρα. :blush:
Μακάρι εσείς να τα καταφέρετε σύντομα. :thumbsup:
Πάντως έχω υπόψιν μου άτομο που δηλώνει πως το έχει καταφέρει άνετα μάλιστα με τριαλ. Φώτο ή βίντεο δε μου έχει δείξει όμως οπότε διατηρώ επιφυλάξεις. :thumbsdown:
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

manos13

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
manos

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1251

Εγγραφή:
30/10/11, 14:21

Δημοσίευση 15/11/13, 22:45

#7

Στην κορφη του ψηλορειτη..

Εχω την εντυπωση οτι αν ανεβεις με τα ποδια θα πεις οτι δεν ανεβαινει μοτο απο την στρατα.ειδικα στην αρχη ειναι πολυ δυσκολο...οχι οτι μετα ειναι ευκολο αλλα λεμε.Για αυριο ακυρωνετε η προσπαθεια λογο καιρου,οποτε μαλλον δεν θα συναντηθουμε....Παραμενει ομως στο μυαλο μου και ειναι κατι που θα προσπαθησω σιγουρα ισως μετα απο κανα δυο βολτες με τους ενδιαφερομενους στην περιοχη....
<<

MANU KTM950

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νεκτάριος

Μοτοσυκλέτα:
KTM 950 ADVENTURE 2004
KTM 250 EXC 2008
KTM LC4 640 Prestige 2003

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1484

Εγγραφή:
15/05/11, 23:46

Δημοσίευση 21/11/13, 22:01

#8

Στην κορφη του ψηλορειτη..

προσωπικα πολλυ καιρο ψαχνωμαι για κατι τετοιο οποτε ειμαι μεσα οποτε ειναι ....και πιστευω θα τα καταφερουμε
Υπαρχει επισης μια ταινια με το ονομα "Στην κορυφη" την οποια αξιζει να δειτε .... ψαξτε το.Αν θυμαμαι καλα στοιχιζει 13ευρο αλλα τα αξιζει και με το παραπανω.
CHOOSE YOUR LEVEL.........THE WORLD IS ORANGE
<<

manos13

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
manos

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1251

Εγγραφή:
30/10/11, 14:21

Δημοσίευση 23/11/13, 20:38

#9

Στην κορφη του ψηλορειτη..

MANU KTM950 έγραψε:προσωπικα πολλυ καιρο ψαχνωμαι για κατι τετοιο οποτε ειμαι μεσα οποτε ειναι ....και πιστευω θα τα καταφερουμε
Υπαρχει επισης μια ταινια με το ονομα "Στην κορυφη" την οποια αξιζει να δειτε .... ψαξτε το.Αν θυμαμαι καλα στοιχιζει 13ευρο αλλα τα αξιζει και με το παραπανω.




:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
<<

MANU KTM950

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νεκτάριος

Μοτοσυκλέτα:
KTM 950 ADVENTURE 2004
KTM 250 EXC 2008
KTM LC4 640 Prestige 2003

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1484

Εγγραφή:
15/05/11, 23:46

Δημοσίευση 25/11/13, 20:23

#10

Στην κορφη του ψηλορειτη..

την ταινια τελικα την πηρα σε ηλεκτρονικη μορφη 5 ευρο οποτε ισως την δουμε την τεταρτη στο συλλογο
CHOOSE YOUR LEVEL.........THE WORLD IS ORANGE

Επιστροφή στο Προτάσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δημ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software. Παραμετροποίηση για τον ΣΥ.ΜΟ.ΣΚΑ: Γιάννης Παρασύρης.
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com