Επεξεργασία Φωτογραφίας

<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 05/11/13, 21:56

#1

Επεξεργασία Φωτογραφίας

Η φωτογραφία είναι τέχνη και σαν τέτοια υπόκειται σε ελεύθερη ερμηνεία από τον καλλιτέχνη.

Χωρίζεται σε διάφορες κατηγορίες, 2 από τις οποίες είναι η καταγραφική και η καλλιτεχνική. Με πολύ απλά λόγια η πρώτη απλά θέλει να αποτυπώσει αυτό που βλέπει ο φωτογράφος, η καλλιτεχνική θέλει να το εξιδανικεύσει.
Οι κανόνες για μια "σωστή" φωτογραφία σαφώς και υπάρχουν αλλά πρόκειται κυρίως για κανόνες καδραρίσματος και σύνθεσης χωρίς να αποκλείονται κανόνες για την ισορροπία των χρωμάτων.

Αυτό που κάνω (ή προσπαθώ να κάνω) εγώ στις φωτογραφίες μου τελευταία είναι να παρουσιάζω ένα μείγμα καλλιτεχνικής και καταγραφικής απεικόνισης του τι είδα και πώς ένιωσα όταν το έβλεπα, ποια συναισθήματα μου προκάλεσε. Και καθώς ο φακός και ο αισθητήρας της μηχανής πολλές φορές δεν μου το επιτρέπουν, χρησιμοποιώ το κατάλληλο software όπως παλαιότερα -αλλά ακόμα και σήμερα- χρησιμοποιούσαμε τα φίλτρα. Μόνο που τώρα τα φίλτρα μπαίνουν μετά και όχι κατά την φωτογράφηση.

Καμιά φορά μια φωτογραφία με εξωπραγματικά χρώματα λόγω υπερβολικής επεξεργασίας προκαλεί τον παρατηρητή και του κινεί την περιέργεια. Αλλά προσωπικά το αποφεύγω όταν φερ ειπείν θέλω να παρουσιάσω μία εκδρομή ή μια δραστηριότητα. Η επεξεργασία που κάνω είναι για να να ενισχύσω την πραγματικότητα όπως την έζησα, όχι για να δημιουργήσω μία άλλη που θα ήθελα να υπάρχει.

Εξαιρέσεις στον παραπάνω τρόπο σκέψης αποτελούν στοιχεία που χτυπάν στο μάτι σε ένα κάδρο και ενοχλούν στο τελικό αποτέλεσμα, όπως πχ ένα καλώδιο ρεύματος που "τεμαχίζει" την φωτογραφία μου ή μια σακούλα γαριδάκια ή ένα πακέτο τσιγάρα πάνω σε μια παραλία ή αλλού. Αυτά απομακρύνονται επιμελώς με το κατάλληλο πρόγραμμα... ;)

Έτσι είμαι υπέρ όσον αφορά στην επέμβαση προ της παρουσίασης κάποιας φωτογραφίας αλλά με μέτρο. Κάνω πράγματα που και οι "σκληροπυρηνικοί" της φωτογραφίας επιτρέπουν εφόσον μπορούσαν να γίνουν και πριν τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές. Κόβω (crop) το κάδρο μου χρησιμοποιώντας κανόνες σαν τον "κανόνα των τρίτων" ή τον "κανόνα των πέμπτων" που φέρνουν την προσοχή του θεατή στο "σημείο ενδιαφέροντος" της φωτογραφίας αφαιρώντας από το κάδρο ενοχλητικά και άσχετα στοιχεία, βάζω φίλτρα για να ενισχύσω το κοντράστ και τις περισσότερες φορές χρησιμοποιώ μια σχεδόν αόρατη βινιέτα που τραβάει το μάτι.

Αυτά τα ολίγα.... :)
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

tiflaeisai

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ RMX

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 346

Εγγραφή:
18/03/12, 22:48

Δημοσίευση 05/11/13, 22:22

#2

Επεξεργασία Φωτογραφίας

Ωραιο θεματακι. Και σηκωνει και κουβεντα.

Για ορισμενους ειναι ταμπου το θεμα. Διοτι απλα, τα εργαλεια οπως το phototshop ενδυναμωνουν μια μετρια φωτογραφια, και αντιστοιχα ενα μετριο φωτογραφο.

Και για να εξηγουμε, δεν σας λεω ασχετους εσας που χρησιμοποιειται φωτοσοπ, ή εχετε παρει τις σουπερ ντουπερ φωτογραφικες μηχανες που κανουν ενα σκασμο λεφτα... Εχετε μερακι σιγουρα και ορεξη να ασχοληστε. Και το φωτοσοπ θελει μαγκια για να το εκμεταλλευτεις.

Και το καλο με την επεξεργασια ειναι οτι μπορουμε να απολαμβανουμε την ´ρεαλιστική´ αποτυπωση αυτων που θελετε να μας μεταφερετε, εσεις που εχετε κεφι να το μεταφερετε.

Ειναι επισης νομιζω γεγονος, οτι τη σημερον ημερα, με συνδυασμο χρονου-χρηματος και φωοτοσοπ-καλης φωτογραφικης μηχανης, μπορει κανεις σε λιγο χρονο να εχει πολυ καλα αποτελεσματα στις φωτογραφιες του... Διοτι απλα μπορει να πειραματιζεται ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ και να μαθαινει απο τα λαθη του. Παλια, με τις εκτυπωσεις και τα φιλμ, ηταν λιγο δυσκολο, και σιγουρα ηθελε περισσοτερη τρελα και χρημα για να μαθει κανεις.

Το στοιχημα σε ολα τα παραπανω ειναι να φτασει π φωτπγραφος το επομενο επιπεδο. Αυτο που αν εγω πχ προσπαθησω δεν θα το φτασω, διοτι απλα ´δεν το χω το ματι ´. Εσεις δλδ που εχετε το ματι, ιςως απλα πρεπει να χρησιμοποιειται λιγοτερο την επεξεργασια.

Τωρα, για το αν ειμαι, σαν παρατηρητης υπερ ή κατα της επεξεργασιας, θα σας πω ψεματα. Αν τα πλαισια τις υπερβολης ξεπερνονται τοτε δεν ψηνομαι. Αν παλι η φωτογραφια και ο φωτογραφος τα κανουν ολα με μετρο, τοτε με κερδιζουν..,

Σαν χρηστης φωτογραφικης μηχανης και η/υ εχω να πω παντως οτι ειμαι υπερ της επεξεργασιας :P οπως και να χει, εχει χαβαλε να ´φτιαχνεις´ κατι που δεν εκανες καλα.

Βεβαια τα παραπανω ερχονται απο καποιον που δεν καιγεται για ABS στη μηχανη του... Ειμαι οπιστοδρομικος ρε παιδι μου και λιγο παραδοσιακος σε αυτα :D τρεχα γυρευε δλδ...
<<

MANU KTM950

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νεκτάριος

Μοτοσυκλέτα:
KTM 950 ADVENTURE 2004
KTM 250 EXC 2008
KTM LC4 640 Prestige 2003

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1484

Εγγραφή:
15/05/11, 23:46

Δημοσίευση 06/11/13, 10:08

#3

Επεξεργασία Φωτογραφίας

ναι ναι για συνεχιστε ................ και εγω προσπαθω να σας παλεψω με το φτωχο μου κινητακι χαχαχαχαχα .............. παλι καλα το λοιπον ............ :dntknw: :dntknw: :dntknw: :dntknw:
CHOOSE YOUR LEVEL.........THE WORLD IS ORANGE

Επιστροφή στο Τεχνικά και άλλα θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δημ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software. Παραμετροποίηση για τον ΣΥ.ΜΟ.ΣΚΑ: Γιάννης Παρασύρης.
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com