On-offαδικα λαστιχα

<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 08/05/12, 22:10

#31

On-offαδικα λαστιχα

manos13 έγραψε:καλά χιλιόμετρα και στους δυο, περιμένω εντυπώσεις με αγωνιά....δεν νομίζω ότι είναι σωστό να κράζετε επαγγελματίες,έχω εμπειρία πρόσφατη από άλλο μαγαζί με πολύ καλή εξυπηρέτηση και οικονομικότερα....μπράβο στο παλικάρι για το μπλουζάκι.....


Μα δεν έκραξε κανείς κανέναν.
Προσωπικά αναφέρθηκα σε κάποιο μαγαζί που μου είχε δηλώσει πως θέλει 60 ευρώ για τοποθέτηση. Και απόδειξη εμένα τουλάχιστο δε μου έδινε και έπρεπε να τη ζητήσω. Αυτό δεν ονομάζεται κράξιμο, αφήγηση προσωπικής εμπειρίας ονομάζεται. Επειδή όμως γραπτή προσφορά δε πήρα αποφεύγω να αναφέρω το όνομα. Και όσον αφορά το οικονομικότερα που λες, καλό θα ήταν να αναφέρεις πιο μαγαζί είναι και πόσα σου πήρε. Εκτός και αν ήταν (πχ) ο κολλητός σου που εσένα στο έκανε για κερασμένο ένα καφέ των δύο ευρώ, σε άλλον τα βάζει για 40 και άμα έχει στραβογ...σει από βραδύς και πάει άλλος θα του ζητήσει 100. Ένας τιμοκατάλογος για αυτό το θέμα θα ήταν καλό να υπάρχει + εντυπώσεις από τη δουλειά του καθενός γιά να επιλέγουμε. Να υπάρχει κίνητρο και για τους μαγαζάτορες να βελτιώνονται στο κάτω κάτω.
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

manos13

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
manos

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1251

Εγγραφή:
30/10/11, 14:21

Δημοσίευση 08/05/12, 22:42

#32

On-offαδικα λαστιχα

με την λογική σου μπορώ να σου πω ότι αν έχει στραβο******σει και το παλικάρι που ανέλαβε την αλλαγή στα παιδιά μπορούσε να ζητούσε ότι θέλει, δεν έχω καμιά σχέση με κανένα από τους δυο άπλα δεν κατάλαβα γιατί ένα τυχαίο γεγονός που δεν πείρες απόδειξη να αξίζει τέτοια αναφορά και με τον τρόπο που το έθεσες μου φάνηκε να τον ειρωνευόσουν . μπορεί και να κάνω λάθος στην τελική ελεύθερη αγορά έχουμε , έμενα με εξυπηρέτησε άλλος οικονομικότερα και άπλα το ανέφερα......αααααα και χωρίς να πω ότι είμαι μέλος του ΣΥ.ΜΟ.ΣΚΑ. όπου εκ τον ύστερων έμαθα ότι θα είχα και 5% έκπτωση.όταν πάντως αναφέρεις συγκεκριμένες τιμές που κάνουν άλλα μαγαζιά και το χλευάζεις τουλάχιστον γράφε και ονόματα για αποφυγή παρεξηγήσεων,προσωπικά το μόνο που με ενδιαφέρει είναι το κάλο το δικό μου και του συλλόγου και κανενός το μαγαζί....αν με προσέξουν άπλα είμαι πελάτης τους.....αυτό γιατί αρκετά μαλακ*ς μας νομίζουν στο Ηράκλειο και δεν είναι ανάγκη να τους γλείφουμε.


Υ.Γ. δεν έχω καμιά άποψη για τον συγκεκριμένο κύριο στις εικόνες δεν έχω κάνει καν αλαλαγή ελαστικόν στο μαγαζί του...ίσως την επόμενη φορά να το κάνω από περιέργεια, προς αποφυγή παρεξηγήσεων για το συγκεκριμένο κατάστημα,το σχολείο μου αφορά την αντιμετώπιση στα άλλα (?) με βάση τα γραφόμενα
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 08/05/12, 22:43

#33

On-offαδικα λαστιχα

Και κάπου εδώ πέφτει η πρόταση στο Δ.Σ.: ...

... για την οποία ανοίγω θέμα στο "εδώ", ώστε να είναι ορατή μόνο στα μέλη του φόρουμ μας... :D
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 08/05/12, 22:51

#34

On-offαδικα λαστιχα

@manos13

Πιστεύω πως σε εξυπηρέτησε οικονομικότερα γιατί αυτός που σου είχε κάνει την ακριβότερη προσφορά δεν είναι αντιπρόσωπων των ελαστικών που ζητούσες και ίσως να μην τον "έπαιρνε" για παραπάνω έκπτωση. Όπως και να'χει ήμουν παρών όταν είπε την τιμή που λέει ο Markas για την τοποθέτηση ελαστικών μη αγορασμένων από αυτόν (για να αποτρέψει αγορές από το εξωτερικό). Επίσης έχει πει και πολλά άλλα πράγματα (καλά, κακά, δεν έχει σημασία) που δεν είναι πρέπον να τα πούμε εδώ δημόσια καθότι αφορούν επαγγελματία του χώρου. Αν κάνουμε όπως λέω στην πρότασή μου δεν θα υπάρχουν ούτε δικαιολογίες, ούτε στραβο******α... :D
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

manos13

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
manos

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1251

Εγγραφή:
30/10/11, 14:21

Δημοσίευση 08/05/12, 23:25

#35

On-offαδικα λαστιχα

οκ αν θέλω να το συνεχίσω είναι πολύ εύκολο αναφέροντας τις τιμές άλλα θεωρώ σημαντικοτερο να ασχοληθούμε με την πρόταση σου που είναι και ουσιαστικότερη για τον σύλλογο
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 09/05/12, 00:19

#36

On-offαδικα λαστιχα

Πάντως σε όλα τα μαγαζιά που έχω πάει και ασχολούνται με μηχανές συνάντησα φιλική εξυπηρέτηση. Και στα λαστιχάδικα τοποθέτηση ή επιδιόρθωση γίνεται από όσους γνωρίζω μια χαρά. Η ένστασή μου είναι πως για μία φαινομενικά απλά εργασία (χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις που να προσθέσουν εργατοώρες) όπως μία αλλαγή ελαστικών θα έπρεπε να υπάρχει μία τιμή γνωστή σε όλους. Από εκεί και πέρα, αν κάνει ειδική έκπτωση στον έναν ή στον άλλον δε ξέρω, απλά όταν ΕΜΕΝΑ μου χρεώνει τη μία μέρα ένα ποσό και μετά από ένα διάστημα ένα άλλο, αυτό δε μου αρέσει. Νιώθω πως χρεώνει όπως του έρθει και νιώθω πως με έπιασε κορόιδο. Όπως επίσης δε μου αρέσει καθόλου σε έναν επαγγελματία να πρέπει να του λες εσύ να σου δώσει απόδειξη. Γενικά το αναφέρω και όχι προς λαστιχάδες. Είναι αθέμιτος ανταγωνισμός και κλεψιά προς το κράτος και προς εσένα. (το ΦΠΑ το παίρνει αυτός, όχι εσύ!)
Τέλος, καλό είναι όλοι οι έμποροι να αρχίσουν να συνηθίζουν τον ανταγωνισμό από το ίντερνετ. Continental ή Heidenau είναι ξένες εταιρίες και τα λεφτά που μένουν αφορούν μόνο τον έμπορα και τη δική του θέση εργασίας. Ε, ο έμπορας που δε προσφέρει τιμές έστω και μέτρια ανταγωνιστικές είναι καταδικασμένος. Όχι γιατί εγώ είμαι κακός αλλά γιατί απλά τα λεφτά είναι πολύ λίγα και δε με παίρνει. Και εμένα και δυστυχώς πολλούς από εμάς.
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

MANU KTM950

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νεκτάριος

Μοτοσυκλέτα:
KTM 950 ADVENTURE 2004
KTM 250 EXC 2008
KTM LC4 640 Prestige 2003

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1484

Εγγραφή:
15/05/11, 23:46

Δημοσίευση 09/05/12, 08:37

#37

On-offαδικα λαστιχα

τωρα με καινουργια πατουμενα το 800 "παει παντου" οποτε να σε στειλουμε καπου δυσκολα για κριτη χαχαχαχαχα.......καλοκαταλυτα και στους δυο
CHOOSE YOUR LEVEL.........THE WORLD IS ORANGE
<<

MikeG

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Mike

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 36

Εγγραφή:
15/03/12, 20:09

Δημοσίευση 09/05/12, 15:38

#38

On-offαδικα λαστιχα

Kαλοφόρετα και καλόλιοτα τα λάστιχα. Η τιμή οκ, αφού ήταν μαζί με σαμπρέλα.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις από ποιο site τα αγόρασες? Διαστάσεις βλέπω ότι το Heidenau πισινό δε βγαίνει 150/70-17 που φοράει από μαμά το 800. Από εδώ : http://www.heidenau-tires.com/heidenau- ... port-tire/:
Τι διαστάσεις έβαλες και με τι δείκτη?

Ψάχνωπερισσότερο για τα Heidenau αν και αν βρω σε πολύ καλή τιμή τα TKC80 θα μπουν αυτά.

Thanks!


:bye:
<<

@topos

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Δημήτρης

Τοποθεσία: Ηρακλειο

Δημοσιεύσεις: 81

Εγγραφή:
07/04/12, 19:36

Δημοσίευση 09/05/12, 16:45

#39

On-offαδικα λαστιχα

MikeG έγραψε:Kαλοφόρετα και καλόλιοτα τα λάστιχα. Η τιμή οκ, αφού ήταν μαζί με σαμπρέλα.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις από ποιο site τα αγόρασες? Διαστάσεις βλέπω ότι το Heidenau πισινό δε βγαίνει 150/70-17 που φοράει από μαμά το 800. Από εδώ : http://www.heidenau-tires.com/heidenau- ... port-tire/:
Τι διαστάσεις έβαλες και με τι δείκτη?

Ψάχνωπερισσότερο για τα Heidenau αν και αν βρω σε πολύ καλή τιμή τα TKC80 θα μπουν αυτά.

Thanks!


:bye:


O Γιαννης εβαλε την κανονικη διασταση για το gs.
Tα παραγγειλαμε απο το www.moto-endisi.gr,και επειδη βλεπω οτι το site εχει πεσει το τηλ τους ειναι 2510-229599. :)
Επισης υπαρχουν και στο elastika-online.gr

Y.Γ Εγινε καποια μοντα ομως και μας τα στειλανε απευθειας απο Γερμανια και ειχαμε μια μικρη εκπτωση στις τιμες που αναφερει το site.
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 09/05/12, 17:00

#40

On-offαδικα λαστιχα

Να συμπληρώσω πως η παραγγελία έγινε Τρίτη 24/4, τα λάστιχα έφτασαν με ACS στο σπίτι μου Δευτέρα 7/5 το πρωί.
Έβαλα κανονικά το 150/70/17. Το 2ο από τα πισινά.

Εικόνα


Ακόμα δεν τα έχω δοκιμάσει, στην διαδρομή από το κατάστημα ως στο σπίτι μου παρατήρησα ένα τρεμούλιασμα, πολύ μικρότερο από όταν είχα βάλει τα TKC80, το οποίο το αποδίδω στο μπροστινό (που είναι είπαμε TKC 80).
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

@topos

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Δημήτρης

Τοποθεσία: Ηρακλειο

Δημοσιεύσεις: 81

Εγγραφή:
07/04/12, 19:36

Δημοσίευση 09/05/12, 17:10

#41

On-offαδικα λαστιχα

yns έγραψε:Να συμπληρώσω πως η παραγγελία έγινε Τρίτη 24/4, τα λάστιχα έφτασαν με ACS στο σπίτι μου Δευτέρα 7/5 το πρωί.
Έβαλα κανονικά το 150/70/17. Το 2ο από τα πισινά.

Ακόμα δεν τα έχω δοκιμάσει, στην διαδρομή από το κατάστημα ως στο σπίτι μου παρατήρησα ένα τρεμούλιασμα, πολύ μικρότερο από όταν είχα βάλει τα TKC80, το οποίο το αποδίδω στο μπροστινό (που είναι είπαμε TKC 80).


Απο εμενα καθολου "τρεμουλιασμα" αλλα και καθολου θορυβο.
-Διατηρω ομως μια μικρη επιφυλλαξη για πανω απο τα 130 μιας και δεν βγηκα εθνικη,μεχρι τα 110 κανενα θεμα-
Και εαν συνυπολογησουμε και την πιο δρομισια χαραξη της διαστασης του Γιαννη μαλλων ειναι αποκλειστικα θεμα του μπροστινου του(tkc)
Να επισημανω πως η χαραξη τους ειναι αυτη που εμφανιζετε στην εικονα του yns και οχι αυτη που εβαλα εγω στο πρωτο post(αυτα μαλλων ειναι τα κ60 τα "σκετα") ομως το μπροστινο εχει πιο βαθια χαραξη εαν το δεις απο κοντα.Θα ποσταρω φωτο με το tkc και το scout διπλα-διπλα.
<<

MikeG

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Mike

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 36

Εγγραφή:
15/03/12, 20:09

Δημοσίευση 09/05/12, 19:43

#42

On-offαδικα λαστιχα

Ευχαριστώ μάγκες για τα infos. & το πιο βασικό τώρα, πόσο πήγε το μαλλί?


edit : Στο elastika-online.gr παρότι δείχνει σαν επιλογή τα Heidenau, επιλέγοντας διαστάσεις δε τα εμφανίζει.
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 09/05/12, 19:53

#43

On-offαδικα λαστιχα

MikeG έγραψε:Ευχαριστώ μάγκες για τα infos. & το πιο βασικό τώρα, πόσο πήγε το μαλλί?

170 το KLE, 195 το GS χωρίς τα περαστκά.
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

@topos

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Δημήτρης

Τοποθεσία: Ηρακλειο

Δημοσιεύσεις: 81

Εγγραφή:
07/04/12, 19:36

Δημοσίευση 09/05/12, 23:28

#44

On-offαδικα λαστιχα

Oριστε και η φωτο απο τα 90/90/21 tkc και heidenau k60 scout.

Εικόνα

Y.Γ Διπλα ειναι και το πισω για το kle 130/80/17 σε αλλες διαστασεις (140/150) βγαινει με την συνεχομενη λωριδα.
<<

advnick

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
KTM ADVENTURE 640

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 603

Εγγραφή:
14/06/11, 12:57

Δημοσίευση 10/05/12, 22:20

#45

On-offαδικα λαστιχα

yns έγραψε:
MikeG έγραψε:Ευχαριστώ μάγκες για τα infos. & το πιο βασικό τώρα, πόσο πήγε το μαλλί?

170 το KLE, 195 το GS χωρίς τα περαστκά.

ΓΙΑΝΝΗ, ΕΔΩ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΑΝΕ? ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ.
ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός μοτοσυκλέτας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δημ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software. Παραμετροποίηση για τον ΣΥ.ΜΟ.ΣΚΑ: Γιάννης Παρασύρης.
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com