Νέο F800GS και F700GS

<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 29/08/12, 15:36

#1

Νέο F800GS και F700GS

Αν και στο Ελληνικό site δε βλέπω τίποτε, στην Αμερική έχουν ήδη κυκλοφορίσει τα πρώτα νέα F800GS και F700GS. Το F700GS αντικαθιστά το παλαιότερο F650GS ενώ ο κινητίρας είναι παντού ο ίδιος ο 798cc απλά με 85 και 75 άλογα αντίστοιχα σε 800 και 700. Από εμφάνιση, δείτε τις φώτο. Προσωπικά μου αρέσει αρκετά πιο πολύ το δικό μου, χωρίς να είναι χάλια και το νέο.

Εικόνα



Εικόνα




και το 700ρι

Εικόνα
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

nikosp

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
dominator 650,

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1117

Εγγραφή:
13/05/11, 21:40

Δημοσίευση 29/08/12, 19:09

#2

Νέο F800GS και F700GS

αλλαξε κατι προς το καλυτερο :dntknw: ??
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 29/08/12, 22:25

#3

Νέο F800GS και F700GS

nikosp έγραψε:αλλαξε κατι προς το καλυτερο :dntknw: ??



Αντιγράφω από το BikeIt

Νέα δεδομένα
Με τις μοτοσυκλέτες της να κυριαρχούν τα τελευταία πέντε χρόνια, έρχονται αλλαγές στη νέα γενιά που παρουσιάζεται για το 2013. Το F650GS γίνεται F 700GS, ενώ το F 800GS παραμένει ίδιο σε όνομα, δέχεται όμως και αυτό πολλές αλλαγές.

Στα νέα μοντέλα, το σύστημα αντιμπλοκαρίσματος του συστήματος πέδησης, ABS, θα είναι standard, ενώ σημαντικό νέο είναι η προσθήκη των συστημάτων ελέγχου πρόσφυσης ASC (Automatic Stability Control) και της ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενης ανάρτησης ESA (Electronic Suspension Adjustment), συστήματα που συναντήσαμε στα R 1200GS και θα διατίθενται ως έξτρα.

Αυξημένη ιπποδύναμη
Το F 700GS συνεχίζει να μοιράζεται τον ίδιο κινητήρα με το 800 και στον ίδιο κυβισμό, στα 798 cc, αλλά η ιπποδύναμή του ανεβαίνει τώρα στα 75 άλογα στις 7,300 σ.α.λ. από τα 71 ανακοινώσιμα άλογα του F 650 GS και την ροπή να αυξάνεται κατά 2Nm στα 77 77 Nm στις 5.500 σ.α.λ. από75 Nm στις 4.500 σ.α.λ.

Ο κινητήρας του F 700GS βελτιώθηκε έτσι ώστε να προσφέρει πιο δυναμικά χαρακτηριστικά σε κάθε διαδρομή. Οι αλλαγές που έγιναν στα περιφερειακά του F 700GS είναι επίσης σημαντικές. Το νέο 700 έρχεται με δύο δίσκους στο μπροστινό σύστημα φρένων, ενώ το σύστημα ABS θα περιλαμβάνεται στον εξοπλισμό. Για πρώτη φορά επίσης, τα δικύλινδρα εν σειρά θα χρησιμοποιούν το σύστημα δύο καναλιών ABS της BMW Motorrad.

Οι διακόπτες στα χειριστήρια είναι νέοι, πιο μικροί σε διαστάσεις και πιο βολικοί ενώ νέα σχεδίαση έχει και το ηλεκτρονικό πάνελ των οργάνων, ενώ νέες βάσεις τιμονιού και νέα ζελατίνα διαθέτει το F 700GS. Τα καλύμματα των φλας και του πίσω φαναριού έχουν αλλαχθεί με άλλα που έχουν ελαφριά γκρι απόχρωση.

Οι μόνες αλλαγές που έχουν γίνει στα πλαστικά περιφερειακά αφορούν στα πλαστικά καλύμματα των ψυγείων τα οποία έχουν γίνει πιο επιθετικά και αεροδυναμικά ενώ διαθέτουν και νέα γραφικά. Επιπρόσθετα, η BMW προσφέρει τώρα την δυνατότητα για παραγγελία της μοτοσυκλέτας με μείωση του ύψους των αναρτήσεων, και στο F 800GS που σε συνδυασμό με την χαμηλότερη σέλα, θα βολέψει αρκετούς αναβάτες. Επίσης, η λαβή για την χειροκίνητη ρύθμιση της προφόρτισης ελατηρίου στην πίσω ανάρτηση έχει σχεδιαστεί εκ νέου.

Κορυφαία έξτρα
Για πρώτη φορά στην μικρή σειρά GS η BMW προσφέρει το σύστημα ηλεκτρονικής ρύθμισης των αναρτήσεων. Με το πάτημα ενός κουμπιού, ο αναβάτης θα μπορεί να επιλέξει τις διαθέσιμες ρυθμίσεις, Comfort, Normal ή Sport, κι έτσι να φέρει τη μοτοσυκλέτα στα μέτρα του.

Για πρώτη φορά επίσης συναντάμε το σύστημα Automatic Stability Control – ASC για τον έλεγχο της πρόσφυσης. Το Traction Control της BMW, επεμβαίνει όταν διαγνώσει ολίσθηση του πίσω τροχού, και μειώνει έτσι την απόδοση του κινητήρα επιζητώντας καλύτερη πρόσφυση

Στον νέο κατάλογο των αξεσουάρ θα πρέπει να αναφερθεί το νέο φαρδύτερο διπλό σταντ, αλλά και το μπροστινό φανάρι LED που είναι διαθέσιμο σαν έξτρα για το F 800GS.

Το F 700GS θα διατίθεται στα χρώματα Red apple metallic, Ostra grey metallic matt και Glacier silver metallic. Αίσθηση ωστόσο μας προκάλεσε ο ένας από τους νέους χρωματισμούς του F 800GS: Kalamata metallic matt, Cordoba blue και Alpine white 3.

Για περισσότερες φωτογραφίες επισκεφτείτε τη σελίδα στου BikeIt





Αισθητικά προτιμώ το δικό μου, η ηλεκτρονική ρύθμιση (μόνο της πίσω) ανάρτησης με αφήνει παγερά αδιάφορο, το ίδιο και το ASC. Κάτι που δεν αναφέρει το άρθρο είναι πως κι ο ανορθωτής πλέον θα είναι λίγο πιο προστατευμένος.
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

manos13

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
manos

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1251

Εγγραφή:
30/10/11, 14:21

Δημοσίευση 29/08/12, 23:38

#4

Νέο F800GS και F700GS

Το kalamata metalic ειναι αυτο το σκατουλι; Γιατι αν ειναι του παει πολυ ετσι που το κανανε
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 30/08/12, 00:15

#5

Νέο F800GS και F700GS

manos13 έγραψε:Το kalamata metalic ειναι αυτο το σκατουλι; Γιατι αν ειναι του παει πολυ ετσι που το κανανε


Ακούς εκεί «σκατουλί» ^_^ ^_^ ^_^
Σαν αυτό της 1ης φωτογραφίας πάνω πάνω..
Τώρα εγώ πάλι το κίτρινο προτιμώ βεβαίως βεβαίως... :D
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 30/08/12, 08:31

#6

Νέο F800GS και F700GS

Μάλιστα.
Και εγώ επιμένω πως αισθητικά είναι πιο όμορφο το δικό μου και τα πολλά ηλεκτρονικά μπλιμπλίκια δημιουργούν πολλές υποψήφιες βλάβες. Και η BMW έχει άσκημη προϊστορία με τις ηλεκτρονικές αναρτήσεις που όλο χαλάνε στα R1200GS σύμφωνα με πολλούς ιδιοκτήτες που έχω μιλήσει.
Πάντως από τους χρωματικούς συνδιασμούς στο 800, το Καλαματιανό είναι αξιοπρεπές. Τα άσπρα και μπλε είναι λίγο χάλια, μου θυμίζουν το 650 ή το 700. Το παλιό 800ρι πάντως δε το μπερδεύεις με τίποτα με τα άλλα και έκανε μπαμ ειδικά στην αρχή. Όταν το πρωτοπήρα η αποδοχή γνωστών και αγνώστων στο δρόμο ήταν ενθουσιώδης. Άσχετοι μου μιλούσαν στο δρόμο, να εκφράσουν το θαυμασμό τους για το μοναδικό μοντέλο της BMW που τους άρεσε όπως μου έλεγαν. Ακόμα και τώρα που έχει κυκλοφορήσει πια αρκετά, πολλοί μηχανόβιοι θα πουν ένα καλό λόγο για την ομορφιά του μοντέλου. Το facelift δε νομίζω να έχει τέτοια αντιμετώπιση, μάλλον το ασκήμισαν ελαφρά.
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

P@vlos.B

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Παύλος

Μοτοσυκλέτα:
ΚΤΜ 690 E '08
KTM EXC 250 '06

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 511

Εγγραφή:
21/04/12, 15:58

Δημοσίευση 30/08/12, 23:28

#7

Νέο F800GS και F700GS

Και μένα προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η μυτερή μύτη που του έκαναν...
θυμίζει ένα Honda που έχει βγει τώρα τελευταία.. κλάσεις ανώτερο το παλιό μοντέλο! (το 800αρι, γιατί το 650 δεν μπορώ να πω ότι είναι και καμιά κούκλα εμφανισιακά, και ας το καβαλάω..)
Η ιδιοφυΐα έχει τα όρια της, η βλακεία δεν έχει τέτοια κολλήματα...
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 02/10/12, 16:55

#8

Νέο F800GS και F700GS

Βγήκε τελικά και το νέο μοντέλο. Και το 1200 και το 800-700. Εδώ μερικές φωτογραφίες από ένα φτιαγμένο από Touratech
Τα κάγκελα είναι εντελώς νέα και φαίνονται πολύ εντυπωσιακά και δυνατά. Πολύ ανώτερα από τα παλιά της Touratech που φοράω εγώ. Πιάνει και σε διαφορετικά σημεία σε σχέση με το παλιό. Πιο εύκολα στην εγκατάσταση πλέον σε σχέση με το μανίκι που ήταν παλιά. (οι έχοντες γνωρίζουν γιατί το λέω :hot: )

Εικόνα



Εικόνα


Νέα και η ποδιά από κάτω της Touratech (ή της BMW, δε ξέρω).

Εικόνα
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

nikosp

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
dominator 650,

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1117

Εγγραφή:
13/05/11, 21:40

Δημοσίευση 02/10/12, 21:28

#9

Νέο F800GS και F700GS

ok 10000 στην bmw + 10000 στην touratech δεν λεει :fool: :fool:



τι στο κάλο συνεννοημένη είναι BMW & TOURATECH ?? :dntknw:














πες το ψέματα
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 02/10/12, 22:32

#10

Νέο F800GS και F700GS

Το ότι πολλά εξαρτήματα που πωλούνται από την ΒΜW είναι εξελιγμένα από την Touratech είναι νομίζω γνωστό. Για παράδειγμα στο δικό μου η ποδιά είναι εξελιγμένη από την Touratech και πωλείτε όμως μόνο από την BMW. Σαν δική της ποδιά είχε μια σαχλαμάρα. Γενικά έχουν μια πάρα πολύ στενή συνεργασία. Δεν είναι τυχαίο πως πριν καν εμφανιστεί ένα μοντέλο στην αγορά, η Touratech το έχει πάρει, το έχει γεμίσει μπλιμπλικια και έχει πάει και ένα ταξίδι τίποτα Αφρική...
Γενικά πάντως, όσο κάνει +2500 Ευρώ περίπου και είσαι οκ με ότι χρειάζεται ένα μηχανάκι για ταξίδι και όχι μόνο.
Αρκετά χρήματα...
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

P@vlos.B

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Παύλος

Μοτοσυκλέτα:
ΚΤΜ 690 E '08
KTM EXC 250 '06

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 511

Εγγραφή:
21/04/12, 15:58

Δημοσίευση 02/10/12, 23:13

#11

Νέο F800GS και F700GS

nikosp έγραψε:ok 10000 στην bmw + 10000 στην touratech δεν λεει :fool: :fool:

τι στο κάλο συνεννοημένη είναι BMW & TOURATECH ?? :dntknw:

πες το ψέματα




Δεν υπολόγισες και τα +30 Kg με τόσα μπιχλιμπίδια από την TOURATECH ... :P
Η ιδιοφυΐα έχει τα όρια της, η βλακεία δεν έχει τέτοια κολλήματα...
<<

nikosp

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
dominator 650,

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1117

Εγγραφή:
13/05/11, 21:40

Δημοσίευση 03/10/12, 14:34

#12

Νέο F800GS και F700GS

Markas έγραψε:Το ότι πολλά εξαρτήματα που πωλούνται από την ΒΜW είναι εξελιγμένα από την Touratech είναι νομίζω γνωστό. ^_^ αρα ειναι αδυναμια κατασκευαστη ^_^
Για παράδειγμα στο δικό μου η ποδιά είναι εξελιγμένη από την Touratech και πωλείτε όμως μόνο από την BMW. Σαν δική της ποδιά είχε μια σαχλαμάρα.οκ το παραδεχεσαι αλλα ρε παιδι μου πληρωνεις ακριβα μια κατασκευη απο καποιον που ξερεις οτι φτιαχνει σαχλαμαρες??/ ^_^
Γενικά έχουν μια πάρα πολύ στενή συνεργασία. Δεν είναι τυχαίο πως πριν καν εμφανιστεί ένα μοντέλο στην αγορά, η Touratech το έχει πάρει, το έχει γεμίσει μπλιμπλικια και έχει πάει και ένα ταξίδι τίποτα Αφρική...αρα εχουμε εναν σαχλαμαρα και εναν που που βελτιωνει την σαχλαμαρα^_^
Γενικά πάντως, όσο κάνει +2500 Ευρώ περίπου και είσαι οκ με ότι χρειάζεται ένα μηχανάκι για ταξίδι και όχι μόνο.
Αρκετά χρήματα...


προιοντα κατασκευαστων που εν γνωσει τους φτιαχνουν κατι ελλειπες για να δουλεψει το διπλανο μαγαζακι ,,δεν θελω να τα πληρωνω ακριβα !! :lol














χιουμορ,εεεε
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 03/10/12, 17:07

#13

Νέο F800GS και F700GS

nikosp έγραψε: προιοντα κατασκευαστων που εν γνωσει τους φτιαχνουν κατι ελλειπες για να δουλεψει το διπλανο μαγαζακι ,,δεν θελω να τα πληρωνω ακριβα !! :lol


Κοίτα, υποτίθεται πως σου δίνει το βασικό πακέτο και το παραμετροποιείς εσύ όπως θέλεις. Αντί να επιλέγεις από F800GSs, F800GSt, F800GSd, F800GSa, επιλέγεις το βασικό μοντέλο και μετά προσθέτεις ΑΝ θες ότι θες από όποια εταιρία θες. Αν και γενικά η Touratech κάνει ποιοτικά προϊόντα, υπάρχουν πολλές εταιρίες που προσφέρουν αξιόλογες εναλλακτικές προτάσεις. Πχ στις βαλίτσες υπάρχει και η Ελληνική πλέον Άτλας που προσφέρει πολύ αξιόλογα προϊόντα!
http://www.moto.gr/forums/showthread.ph ... 476&page=8
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

nikosp

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
dominator 650,

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1117

Εγγραφή:
13/05/11, 21:40

Δημοσίευση 04/10/12, 17:46

#14

Νέο F800GS και F700GS

δεν θέλω να πάρω ρε φιλε !!



πω,πω πω επιμονή ο τύπος
























^_^ ^_^ ^_^ ^_^ ^_^ ^_^ ^_^ ^_^
<<

tiflaeisai

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ RMX

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 346

Εγγραφή:
18/03/12, 22:48

Δημοσίευση 05/10/12, 00:41

#15

Νέο F800GS και F700GS

Πάρε ρε Νίκο, έχει καλή χρηματοδότηση η B M W...

Μα είσαι και συ τόσο καιρό με το βρωμοχρέπι σου... βε στρομ... ααααααα ρε...

Επιστροφή στο Νέα μοντέλα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δημ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software. Παραμετροποίηση για τον ΣΥ.ΜΟ.ΣΚΑ: Γιάννης Παρασύρης.
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com