Ποτέ μόνος στο βουνό!

<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 23/02/12, 20:06

#1

Ποτέ μόνος στο βουνό!

Το δημοσίευσε ένα παλικάρι στο dirt-bike.gr και το αναδημοσιεύω εδώ προς συμμόρφωση..

Έχω πει χίλιες φορές σε νέα παιδιά να μη βγαίνουνε μόνοι τους στο βουνό και αυτο ακριβώς έκανα σήμερα δεν βρήκα παρέα και είπα να πάω στα πιστακια για μια τελευταία προπόνηση πριν τον αγώνα ΠΠscr την Κυριακή έκανα προπόνηση με QUAD σε μια στροφή λοιπών της πίστας άλλαξα γραμμή προκειμένου να αποφεύγω κάποια σαμάρια η στροφή δεν με πήρε έπεσα πάνω σε ενα δέντρο και κατόπιν καρφώθηκα σε χοντρά καμένα ξύλα ενα απο αυτα καρφώθηκε στο αριστερό μου χερι και μου έκοψε την κεντρική αρτηρία το αίμα πεταγόταν 2 μέτρα μακριά προσπάθησα να το δέσω αλλα η τρύπα ηταν μεγάλη και δεν ειχα αποτέλεσμα ειχα αρχίσει ήδη να νιώθω κάπως και σκέφτηκα οτι αν δεν καταφέρω να βγω άσφαλτο σε λιγη ωρα θα χάσω πολύ αίμα θα λιποθυμήσω και θα πεθάνω έβαλα μπρος πέρασα απο το πιστακι του Χελιωτη στο διπλανό και φτάνοντας στο κατηφορι για να παω προς την μεταλλική πόρτα στην άσφαλτο άρχισα να ζαλίζομαι και να κρυώνω μου πέρασε απο το μυαλό οτι δεν θα τα καταφέρω και θα πεθάνω στα αγαπημένα μου πιστακια μου ήρθαν όμως στο μυαλό και τα 4 παιδιά μου που είναι μικρά κατι περίεργο έγινε και βρήκα δύναμη, έφτασα στην πόρτα πέρασα το ανάχωμα έκατσα πιέζοντας την αρτηρία και περίμενα να περάσει κανένα αμάξι καταλάβαινα οτι σε λίγο θα λιποθυμούσα τωρα ομως ήμουν στο δρόμο και κάποιος θα με έβλεπε σταμάτησε μπροστά μου ενα αμάξι κατέβηκαν 4 άτομα αυτο που έγινε απλα δεν υπάρχει 4 στρατηγοί και υποστράτηγοι καταδρομής οι 2 απο αυτους γιατροί οταν μου το είπαν και μου έδωσαν πρώτες βοήθειες ειπα μέσα μου μάγκα την γλίτωσες έκανες τη μαλακια αλλά είσαι και κωλόφαρδος με πήρε το ασθενοφόρο-νοσοκομείο-χειρουργείο κτλ ντρέπομαι που μετα απο τοσα χρόνια δεν τήρησα τους βασικούς κανόνες για το βουνό ειμαι ομως πολύ χαρούμενος που τα κατάφερα :thumbsup:

Πηγή
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

manos13

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
manos

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1251

Εγγραφή:
30/10/11, 14:21

Δημοσίευση 23/02/12, 20:14

#2

Ποτέ μόνος στο βουνό!

η αδρεναλινη ειναι ωραιο πραγμα τελικα...το κακο μπορει να συμβει παντου...αν ειναι να σου τυχει....συμφωνω ομως με το αρθρο.....προσοχη λοιπων τα νεα παιδια ποτε μονα στο χωμα..... ^_^ ^_^ ^_^ ^_^
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 23/02/12, 20:46

#3

Ποτέ μόνος στο βουνό!

manos13 έγραψε:η αδρεναλινη ειναι ωραιο πραγμα τελικα...το κακο μπορει να συμβει παντου...αν ειναι να σου τυχει....συμφωνω ομως με το αρθρο.....προσοχη λοιπων τα νεα παιδια ποτε μονα στο χωμα..... ^_^ ^_^ ^_^ ^_^


Εσύ το λες ;
Παρεμπίπτοντος, η τελευταία σου χαζοπτώση που έγινε;
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

manos13

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
manos

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1251

Εγγραφή:
30/10/11, 14:21

Δημοσίευση 23/02/12, 22:46

#4

Ποτέ μόνος στο βουνό!

στα αστερουσια με το f800....και ειναι η δευτερη φορα που πεφτω με μηχανη η πρωτη μονος μου στον Αγιο Νικητα σταματημενος με το χτ για να βγαλω φωτο και η δευτερη με το BMW σε νεροφαγομα σχεδον σταματημενος (κολησα οταν πηγα να το περασω και δεν μπορεσα να στηριξω την μηχανη οταν εβαλα το ποδι κατω και την αφησα να πεσει).....οπως και να εχει το ξαναλεω χωρις να εχω διαφορετικη αποψη απο το post....ΝΑΙ συμφωνω ειναι επικινδυνο μονος στο βουνο αλλα η ελευθερια που σου προσφερει η μηχανη και η αδρεναλινη δεν εχουν περιορισμους...
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 11/01/14, 14:34

#5

Ποτέ μόνος στο βουνό!

Ντάξει, ο τύπος μπορεί να'ναι 2 μέτρα παλικάρι αλλά πού πας ρε μεγάλε με το 650 σε μονοπάτι; :O

www.youtube.com Video from : www.youtube.com



Υ.Γ. Όπως και να'χει, γαμάτη διαδρομή, κρίμα που είναι στις Γαλλικές Άλπεις και θα θέλαμε πολλά λίτρα βενζίνη για να φτάσουμε εκεί... :D

Υ.Γ.2. Καλό είναι να τα λέμε αλλά να τα τηρούμε κιόλας.. Όχι σαν μερικούς μερικούς που πέρυσι το καλοκαίρι κατέβηκαν με 7-8 μποφόρ και τριβάλιτσο την Εθιά ολομόναχοι... (το οδοιπορικό κάποια στιγμή θα ανέβει... ελπίζω... ;) )
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 11/01/14, 19:59

#6

Ποτέ μόνος στο βουνό!

yns έγραψε:Ντάξει, ο τύπος μπορεί να'ναι 2 μέτρα παλικάρι αλλά πού πας ρε μεγάλε με το 650 σε μονοπάτι; :O

...
Υ.Γ. Όπως και να'χει, γαμάτη διαδρομή, κρίμα που είναι στις Γαλλικές Άλπεις και θα θέλαμε πολλά λίτρα βενζίνη για να φτάσουμε εκεί... :D

Υ.Γ.2. Καλό είναι να τα λέμε αλλά να τα τηρούμε κιόλας.. Όχι σαν μερικούς μερικούς που πέρυσι το καλοκαίρι κατέβηκαν με 7-8 μποφόρ και τριβάλιτσο την Εθιά ολομόναχοι... (το οδοιπορικό κάποια στιγμή θα ανέβει... ελπίζω... ;) )


Βρε τον κακομοίρη...
Ευτηχώς δεν έπαθε τίποτα.
Για την Εθιά πάντως, στοχα πει πως κάνεις μαλακία. Ευτυχώς που πιο βράδυ με είχες ξαναπάρει πάρει τηλέφωνο...
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .

Επιστροφή στο Οδική συμπεριφορά και τεχνικές οδήγησης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δημ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software. Παραμετροποίηση για τον ΣΥ.ΜΟ.ΣΚΑ: Γιάννης Παρασύρης.
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com