Flip up κρανακι...

<<

@topos

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Δημήτρης

Τοποθεσία: Ηρακλειο

Δημοσιεύσεις: 81

Εγγραφή:
07/04/12, 19:36

Δημοσίευση 14/07/14, 20:09

#1

Flip up κρανακι...

Καλησπερα στο Forum,

Ζητω την βοηθεια σας μιας και ψαχνω αμμεσα για ενα ημισοβαρο flip up κρανος,

Βασικα προσανατολιζομαι προς nolan (μαλλων το n104) και hjc (rpha-max) σαν πρωτες επιλογες και μετα σκεφτομαι για το caberg duke που εχει παρει 5 αστερια 5 στο sharp(αν και ενα rhyno που ειχε ενας γνωστος δεν με πολυεπεισε..).

Ξερετε καθολου εαν υπαρχουν σε καποια καταστηματα ηρακλειο?Περα απο το moto-moto δεν γνωριζω καποιο αλλο..
<<

nikosp

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
dominator 650,

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1117

Εγγραφή:
13/05/11, 21:40

Δημοσίευση 14/07/14, 21:58

#2

Flip up κρανακι...

Επειδη δεν τα ξερω τα συγκεκριμενα που γραφεις δεν μπορω και να συστησω.
Το μονο.σιγουρο ειναι οτι το κρανος πρέπει να το δοκιμασης και αυτο γιατι τα αναφερομενα μεγεθη δεν ειναι ιδια σε ολες της εταρειες και.εξαρτατε απο το καλουπι που εκάστοτε χρησιμοποιούν.
Τελευταια αγορασα και.εγω ενα πολυμορφικο της IXS και το large με το x large δεν ειχαν και φοβερή διαφορά, οταν πριν απο 4χρονια ειχα αγορασει ενα marushin τα μεγεθη ειχαν σαφη διαφορα και στην εφαρμογη,,,,
Καταστήματα στο ηρακλειο, εκτος απο το motomoto ειναι 4 με 5 ακομη
Μεγαλη εμπειρια σε κράνη εχει και ο advnick, στειλε του p.m
<<

@topos

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Δημήτρης

Τοποθεσία: Ηρακλειο

Δημοσιεύσεις: 81

Εγγραφή:
07/04/12, 19:36

Δημοσίευση 15/07/14, 05:25

#3

Flip up κρανακι...

Ευχαριστω για την απαντηση σου Νικο,

Αμα μπορεις πες που βρισκοντε τα αλλα τα 4-5...

Εαν θελεις πες και μας και λιγα λογια για το ixs που πηρες...Το συστηνεις?


Υ.Γ Μετα απο ψαξιμο στο νετ επεσα πανω στο ls2 ff384 (που απο οτι θυμαμαι τα εφερνε και το moto-moto),παιρνει 4 αστερια στο sharp+ εχει μεταλικες επαφες εκει που ανοιγοκλεινει.
<<

advnick

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
KTM ADVENTURE 640

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 603

Εγγραφή:
14/06/11, 12:57

Δημοσίευση 15/07/14, 19:57

#4

Flip up κρανακι...

Δημητρη καλησπερα. Το κρανος που αναφερεις δεν το ξερω. Γιατι πας σε flip up κρανος? Εχεις καποιο ιδιαιτερο λογο? Σε ρωταω γιατι αυτου του τυπου τα κρανη, εχουν παραπανω βαρος, απο ενα full face και σαφως λιγοτερη ασφαλεια. Ασχετα απο τα τεστ που περνανε. Επειδη ξερω οτι το θεωρεις ευχρηστο, το οτι ανοιγει το κρανος, θα σου πω οτι ο κατασκευαστης μεσα στις οδηγιες που εχει, λεει οτι τα κρανη αυτου του τυπου, απο την ωρα που θα ξεκινησεις να οδηγας, πρεπει να τα εχεις κλειστα και οχι το μισο κρανος σηκωμενο, οπως συνηθιζουν ο περισοτεροι να κανουν. Ο λογος ειναι, πως αν γινει μια "στραβή" ( η κακιά η ωρα που λεμε, μακριά απο εμας) αν τοκρανος ειναι ανοιχτο, το πρωτο πραγμα που θα παθει ζημια, ειναι ο αυχένας. Αρα το εχεις ανοιχτο μονο οταν σταματας, πραγμα που μπορεις να κανεις και σε ενα full face, ανοιγοντας τη ζελατινα.
<<

vaggos007

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Βαγγέλης

Μοτοσυκλέτα:
Honda Varadero XLV 1000
Daytona Trevis 125

Τοποθεσία: Ηράκλειο - Κουτουλουφάρι

Δημοσιεύσεις: 1289

Εγγραφή:
02/06/12, 13:02

Δημοσίευση 15/07/14, 20:16

#5

Flip up κρανακι...

Θα συμφωνήσω με τον φίλο τον Colori καλύτερα να πάρεις κάποιο full face κράνος
Ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου τύχει και η ασφάλεια είναι πολύ σημαντική
Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται ......
<<

@topos

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Δημήτρης

Τοποθεσία: Ηρακλειο

Δημοσιεύσεις: 81

Εγγραφή:
07/04/12, 19:36

Δημοσίευση 16/07/14, 18:25

#6

Flip up κρανακι...

Περασα απο Μοτο-μοτο,Πνευματικακη,τις 2 Yamaha(αληθεια πως και εχουμε 2?) και Μωραιτη.

Δοκιμασα Shark Openline,Grex 9.1,Nolan n90/n91/n103/n104 και caberg duke.

Μου εκατσε καλυτερα το n104 σε l, αλλα δεν το βρηκα σε xl για να το σιγουρεψω.Δυστυχως μαλλων ειμαι αναμεσα σε l/xl και εχω μια ανασφαλεια σε ποιο απο τα 2 μεγεθη να παω...

Και το caberg επισης περιμενω απο Παρασκευη για να το δοκιμασω σε XL.Σαφεστατα υποδιαιστερο,απο το nolan αλλα κοστιζει ~τα μισα χρηματα...

Υ.Γ Σας ευχαριστω για την παροτρυνση σας,
Αλλα εχω αποφασισει σε flip up...
<<

@topos

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Δημήτρης

Τοποθεσία: Ηρακλειο

Δημοσιεύσεις: 81

Εγγραφή:
07/04/12, 19:36

Δημοσίευση 04/08/14, 01:28

#7

Flip up κρανακι...

Τελικα βρηκα στην μιση τιμη το grex 9.1το οποιο και παρελαβα προχθες.

Σημερα το φορεσα σε μια βολτα 100χλμ και οι εντυπωσεις ειναι αναμικτες.

1)Πρεπει να εχω ιδιομορφο κεφαλι.Ημουν αναμεσα σε l και xl οποτε πηγα στο 2ρο.Παρολαυτα με πιεζει καπως αυτια και μαγουλα.Αλλα κατα τα αλλα υπαρχει καποιος "τζογος".

2)Βγαζει θορυβο,παρολο που δεν ημουν συνηθισμενος σε καλο κρανος πριν μου φανηκε αρκετα.Και απο αερα και ακουω πολυ περισσοτερο το μηχανακι.Για καποιον που κανει συχνα μεγαλες διαδρομες σιγουρα θα σοβαρο προβλημα.Για αυτες που κανω εγω μπορω να το υποστω..

3)Ποιοτικα μαλλων ειναι καλουτσικο και προσεγμενο.Ερχετε και με ταμπελακι 5 ετους εγγυησης.Επιπλεων εχει 4αστερια στο sharp και ειναι το μονο flip up μαζι με τα υπολοιπα της Nolan που δεν ανοιξε ποτε κατα την διαρκεια των δοκιμων τους.

Με λιγα λογια αν ηταν να κανω την αγορα σημερα ισως να εδινα τα 300ευρω που μου ζητουσαν για το Nolan n104.Επιπλεων το grex εκανε ~250 ευρω σε καταστηματα που ειναι απλα απαραδεκτο για αυτα τα χρηματα.
<<

advnick

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
KTM ADVENTURE 640

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 603

Εγγραφή:
14/06/11, 12:57

Δημοσίευση 05/08/14, 18:47

#8

Flip up κρανακι...

Δημητρη, τα ανοιγώμενα τα κρανη, κανουν γενικώς θορυβο. Οσα ευρω και να δωσεις για να παρεις κατι καλυτερο, ο θορυβος θα παραμένει.

Επιστροφή στο Εξοπλισμός αναβάτη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δημ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software. Παραμετροποίηση για τον ΣΥ.ΜΟ.ΣΚΑ: Γιάννης Παρασύρης.
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com