Μια ανοιξιάτικη, μεσημεριανή, χαλαρή βόλτα, 27 Απριλίου 2011

<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 28/06/11, 15:39

#1

Μια ανοιξιάτικη, μεσημεριανή, χαλαρή βόλτα, 27 Απριλίου 2011

20 μέρες είχαν περάσει από την "Κοπή Ζαμπόν 2011" που αν θυμάστε είχε τελειώσει με την πτώση του Markas. Η Κική πονούσε ακόμα αλλά λίγο. Εγώ είχα κάνει στο μεταξύ μια χωμάτινη με φιλαράκια αλλά ο Νίκος είχε σύνδρομο στέρησης! Έτσι λίγο πριν το μεσημέρι μιας Τετάρτης, ενώ γύρναγε από τη δουλειά με παίρνει τηλέφωνο...

Markas: Ρε συ, θυμάσαι που σου'λεγα για μια κοντινή βόλτα στους πρόποδες του Ψηλορείτη;
yns: Ξέρω 'γω ρε Νίκο, εσύ έχεις GPS μέσα στο κεφάλι σου με όλους τους χάρτες της Ανάβασης και το Google Earth μαζί, πού ξέρω γω ποιά εννοείς από όλες αυτές που μου'χεις πει;
Markas: Μη με πρήζεις, στις 2 να είσαι σπίτι μου!!
yns: Μα....
Markas: τουτ τουτ.....

Έφαγα κάτι πρόχειρο, έβαλα μπότες και πήγα στο ραντεβού. Προς μεγάλη μου έκπληξη η Κική ήταν στην πίσω σέλα του Νίκου. Ούτε αυτή άντεχε τόσο καιρό χωρίς βόλτα κι έτσι δεν χρειάστηκε και πολύ για να πειστεί! Με μια προϋπόθεση όμως.. Απεργία φωτογράφησης. Ήθελε να χαλαρώσει και να δει πώς πάει το γόνατο κι όχι να είναι συνέχεια όρθια και να φωτογραφίζει! Μικρό το κακό, απλά σε αυτή τη βόλτα δεν θα έχουμε φωτογραφίες εν κινήσει παρά μόνο στατικές.

Και ξεκινάμε! Παίρνουμε τον δρόμο προς Μεσσαρά και βγαίνουμε στο χωριό Σίβα. Από 'κει, ακολουθώντας χωματόδρομους βρισκόμαστε σ'ένα εκκλησάκι που ούτε πώς λέγεται θυμάμαι αλλά ούτε και πώς να ξαναπάω! Πριν καν βγάλει το κράνος του να πάρουμε μια ανάσα ο κουζουλός μελέταγε ήδη το επόμενο κομμάτι της διαδρομής..


Εικόνα


Εικόνα



Κρατούσαμε και 2 φρούτα να φάμε καθότι ένα τοστάκι για μεσημέρι τί να σου κάνει..

Εικόνα



Έτσι που είναι φαίνεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ πως η κίτρινη (που είναι και το γρήγορο μοντέλο) είναι κλάσεις ομορφότερη...

Εικόνα


Εικόνα



Από το εκκλησάκι φύγαμε ενώ είχα την μπουκιά στο στόμα!
Markas: Άντε αχαΐρευτε, δεν έχουμε όλη τη μέρα, αν ήθελες να ξεκουραστείς να καθόσουν σπίτι σου!
yns: Μα...
F800GS Marka: Βρουμμμμμμ

(κατά βάθος είμαστε πολύ αγαπημένοι...)
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 28/06/11, 15:42

#2

Μια ανοιξιάτικη, μεσημεριανή, χαλαρή βόλτα, 27 Απριλίου 2011

Σε λίγο πιάσαμε πάλι άσφαλτο και συγκεκριμένα το δρόμο που πάει από Ασίτες στον Πρινιά. Εκεί πήρε το μάτι μας 2 λαξευτούς τάφους (μάλλον Ρωμαϊκής περιόδου) και σταματήσαμε να τους δούμε από κοντά.

Εικόνα



Από κει τράβηξα και την παρακάτω φωτογραφία με το εκκλησάκι. Πώς το'ξερα πως εκεί ήθελε ο Νίκος να πάμε... ;)

Εικόνα



Αλλά προφανώς ο δρόμος δεν ήταν αυτός.. :O

Εικόνα



Μετά τις σχετικές εξηγήσεις με τον μπάρμπα που είδε 3 κουζουλούς να εισβάλουν στον ελαιώνα του καταλάβαμε από πού έπρεπε να πάμε. Στον Άγιο Παντελεήμονα (έτσι λέγεται) φτάνει κανείς μέσω του αρχαιολογικού χώρου της αρχαίας Ριζηνίας μετά από 10 λεπτά περπάτημα.

Εικόνα


Εικόνα



Από εδώ φαίνονται στο βάθος και οι 2 λαξευτοί τάφοι που είχαμε δει πριν.

Εικόνα
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 28/06/11, 15:43

#3

Μια ανοιξιάτικη, μεσημεριανή, χαλαρή βόλτα, 27 Απριλίου 2011

Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα



Βλέπετε τον βράχο αριστερά; Ε, έπρεπε να βγάλουμε μια φωτογραφία εκεί πάνω στήνοντας την μηχανή απέναντι...

Εικόνα


Εικόνα



Ίσα που πρόλαβα στα 10'' να τρέξω και να είμαι κι εγώ στη φωτογραφία! Ευτυχώς δεν είχα πάρει πολύ φόρα να φύγουμε όλοι κάτω!! :D

Εικόνα
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 28/06/11, 15:44

#4

Μια ανοιξιάτικη, μεσημεριανή, χαλαρή βόλτα, 27 Απριλίου 2011

Εικόνα



Όπως σας έχουμε συνηθίσει από άλλα εκδρομικά μας, το ζεύγος Marka το τραβάνε τα ύψη..

Εικόνα


Εικόνα


Ο δρόμος που φαίνεται είναι αυτός που πηγαίνει προς Μεσσαρά. Δυστυχώς ο νοτιάς που κουβαλούσε μαζί του τη μισή Σαχάρα μας έκοβε τη θέα..


Εικόνα



Και μερικές από το εκκλησάκι..

Εικόνα


Εικόνα



Το μπουκάλι έχει καφέ, ούτε σέηκερ ούτε ποτήρια, παιδικά μπουκαλάκια νερό και φακελάκια νες καφέ.. Και το πίνεις και σε πολλές στάσεις..

Εικόνα



Μα τί φαίνεται στο βάθος; Το αιολικό πάρκο δυτικά της Αγίας Βαρβάρας. Ο επόμενός μας προορισμός.

Εικόνα
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 28/06/11, 15:44

#5

Μια ανοιξιάτικη, μεσημεριανή, χαλαρή βόλτα, 27 Απριλίου 2011

Μετά από πολλές περιπέτειες κι αφού χάσαμε το δρόμο 10 φορές (το GPS που έχει ο Νίκος στο κεφάλι μάλλον είχε χαλάσει εκείνη τη μέρα) φτάσαμε επιτέλους στο Αιολικό πάρκο.

Εικόνα


Εικόνα



Αν δεν υπάρχουν φωτογραφίες εν κινήσει η εκδρομή "χάνει" αρκετή από την αίγλη της όταν μεταφερθεί με λόγια σε ένα φόρουμ...

Αλλά και οι στατικές φωτογραφίες έχουν τη χάρη τους..

Όπως αυτή με τους πρόποδες του Ψηλορείτη

Εικόνα



Ή αυτή με την τεχνητή λίμνη στην Γέργερη. Αν δεν υπήρχε όλη αυτή η άμμος στο βάθος θα φαινόταν το Λιβυκό Πέλαγος.

Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 28/06/11, 15:46

#6

Μια ανοιξιάτικη, μεσημεριανή, χαλαρή βόλτα, 27 Απριλίου 2011

Ο χωματόδρομος είναι "3Α" που λέει κι ο φίλος μου ο Τάκης. Όλος, από τον Ασίτες - Πρινιά μέχρι το τέλος του στον δρόμο που από τη Γέργερη πάει προς Ανώγεια (αυτόν που πάει και δάσος του Ρούβα). Σταματάμε για μια ανάσα και δεν το πιστεύω πόσο όμορφη διαδρομή έχουμε κάνει! Κι ενώ νόμιζα πως η βόλτα έχει τελειώσει βλέπω το Νίκο να ανεβαίνει το βουνό αντί να κατηφορίζει προς Γέργερη! "Ρε!!!" φωνάζω, "Κλούθα μου" (ακολούθησέ με) μου λέει και εξαφανίζεται. Η απάντηση έρχεται 2 στροφές αργότερα όπου βγάζει φλας και ξαναπιάνει ένα χωματόδρομο που δεν είχα παρατηρήσει ποτέ (κι έχω περάσει αρκετές φορές από 'κει). Ίσως γιατί δεν ξεχώριζε και πολύ από το υπόλοιπο -πετρώδες- τοπίο.. Σίγουρα όχι "3Α". Θα έδινα κάτι σαν τη βαθμολογία που βάζουν στη χώρα μας οι πιστωτικοί οίκοι...

Επομένως, καμία φωτογραφία από εδώ, προσπαθούσα να κρατήσω τη μηχανή όρθια. Αλλά έχω βιντεάκι στο τέλος!!


Κάμποση ώρα αργότερα και χωρίς τελικά να πάρουμε δραμαμίνες φτάνουμε στη σκήτη όπου μόνασε ο Άγιος Ευθύμιος. Ούτε που είχα ξανακούσει για αυτό το μέρος! Είναι ακριβώς πάνω από το Ζαρό, όπως βλέπουμε το φαράγγι στα δεξιά.


Εικόνα



Η υπερπαραγωγή κάποιες εκατοντάδες μέτρα πιο κάτω είναι η μονή του Αγίου Νικολάου που βρίσκεται σε πλήρη αντίθεση με την απίστευτη ομορφιά του τόπου. Κάποιοι για να πλησιάσουν το Θεό χρειάζονται μεγαλεπήβολους ναούς, άλλοι απλά ένα μέρος σαν αυτό που βρισκόμουν την συγκεκριμένη στιγμή με τους φίλους μου...


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα



Κάποια (ονόματα δε λέμε) βρήκε πάλι μέρος με θέα και στρογγυλοκάθισε!

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από yns και 02/02/14, 03:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 28/06/11, 15:47

#7

Μια ανοιξιάτικη, μεσημεριανή, χαλαρή βόλτα, 27 Απριλίου 2011

Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Αν και τα παιδιά βιάζονταν είπαμε να βγάλουμε μια τελευταία φωτογραφία με τις μηχανές μέσα στην τρύπα-είσοδο.

Εικόνα


Εικόνα
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 28/06/11, 15:50

#8

Μια ανοιξιάτικη, μεσημεριανή, χαλαρή βόλτα, 27 Απριλίου 2011

Η βόλτα κάπου εδώ τελείωσε. Από το εκκλησάκι κατεβήκαμε στη Νύβριτο και από 'κει Ηράκλειο. Κράτησε λίγες ώρες αλλά ανακαλύψαμε νέα περάσματα για να τα έχουμε υπόψιν σε μελλοντικές εξορμήσεις. Το μεγαλύτερο μέρος του χωμάτινου δρόμου ενδείκνυται για ήπια χωμάτινη βόλτα ακόμα και με ασφάλτινα ελαστικά.
Όσο για μας, μετά από τη συγκεκριμένη εκδρομή η Κική αποφάσισε πως έχει ακόμα πολλά χωμάτινα χιλιόμετρα μπροστά της κι έτσι κάνα μήνα αργότερα πήγαμε μια σοβαρή χωμάτινη διήμερη εκδρομή στα Λευκά όρη...

Για την ώρα σας αποχαιρετούμε με ένα βιντεάκι (το 1ο μιξαρισμένο που φτιάχνω). Ελπίζουμε να το απολαύσετε!

Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 28/06/11, 15:58

#9

Μια ανοιξιάτικη, μεσημεριανή, χαλαρή βόλτα, 27 Απριλίου 2011

Μια παρέμβαση από εμένα.
Ο Πρώτος ναός στις φωτογραφίες είναι αφιερωμένος στη Παναγία Φανερωμένη και έχει ένα όμορφο άγαλμα στην αυλή.

Εικόνα




Εφιστώ τη προσοχή σε χωμάτινους και μη στην επιγονατίδα της Κικής. Αυτή τη φορούσε όταν πέσαμε στη Κοπή Ζαμπόν 2011. Από κάτω φορούσε ένα απλό τζιν (μετά ήρθε το cordura παντελόνι που είχαμε παραγγείλει). Αν δε τη φορούσε, όλες αυτές οι γρατσουνιές θα ήταν στο γόνατό της. Τώρα; 2-3 βδομάδες κούτσαινε αλλά πάλι είναι καλά!

Εικόνα


45 Ευρώ καλοξοδιασμένα!


Γιάννη, για άλλη μια φορά εξαιρετική δουλειά με το βίντεο.
Η εκδρομή ξανανέβηκε με περιγραφή κανονική και όχι του τεμπέλη (όπως είχα κάνει εγώ) από το Γιάννη οπότε σβήστηκε η παλιά! :thumbsup:
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 28/06/11, 16:37

#10

Μια ανοιξιάτικη, μεσημεριανή, χαλαρή βόλτα...

Και η διαδρομή..

Εικόνα

Με μπλε η άσφαλτος, πορτοκαλί το χώμα και κόκκινο το περπάτημα

Το αρχείο για το Google Earth ΕΔΩ
Today is Life, Tomorrow Never Comes

Επιστροφή στο Εκδρομές και βόλτες στην Κρήτη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δημ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software. Παραμετροποίηση για τον ΣΥ.ΜΟ.ΣΚΑ: Γιάννης Παρασύρης.
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com