πλαινες βαλιτσες αλουμινιου

<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 24/01/12, 09:01

#16

πλαινες βαλιτσες αλουμινιου

yns έγραψε:Οι δικές μου είναι 90% έτοιμες μου έγραψε στο ADVrider ο Ρουμάνος.. Αποκλείεται να έρθουν για το ταξίδι που έχω... :ireful:

(η φωτογραφία τραβήχτηκε στις 19/01)


Ποτέ δε ξέρεις...
Όλο και κάποιος ελεήμων συνάνθρωπος μπορεί να σου δανείσει τις δικές του.
ΜΑΖΙ με τις πανάκριβα και με κόπο και ιδρώτα αγορασμένες αδιάβροχες επικαθήμενες τσάντες του. :sarcastic:
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 24/01/12, 12:43

#17

πλαινες βαλιτσες αλουμινιου

Markas έγραψε:Ποτέ δε ξέρεις...
Όλο και κάποιος ελεήμων συνάνθρωπος μπορεί να σου δανείσει τις δικές του.
ΜΑΖΙ με τις πανάκριβα και με κόπο και ιδρώτα αγορασμένες αδιάβροχες επικαθήμενες τσάντες του. :sarcastic:


Θα'ναι βέβαια λίγο :fool: αν το κάνει (για 2η φορά) αλλά θα πρέπει να του πω :clap: που το σκέφτηκε! :D
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 25/06/12, 02:04

#18

πλαινες βαλιτσες αλουμινιου

Για να κάνω όπως έχω υποσχεθεί την παρουσίαση των πλαϊνών Ρουμάνικων αλουμινένιων βαλιτσών από το konvoi.ro και να να μην χαθεί ο αναγνώστης σε πολλά post θα πω το συμπέρασμα άμεσα:

Αξίζει να δώσει κανείς λίγα παραπάνω χρήματα να πάρει αυτές που κατασκευάζουν τα παιδιά στα Τρίκαλα!
(δες 1η σελίδα)

Ξεκινώ την παρουσίαση με 3 φωτογραφίες που έχω δημοσιεύσει και στο thread για το Φεστιβάλ στα Μάταλα (το topcase είναι το Trax) και παρακάτω θα δούμε γιατί το υποστηρίζω αυτό...

Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 25/06/12, 02:05

#19

πλαινες βαλιτσες αλουμινιου

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή: έπρεπε να έχω μεταλλικές βαλίτσες για την 10ήμερη εκδρομή που σχεδιάζαμε για τον Απρίλιο με τίτλο «Gύρος τση ΚρήτηS» (κάποια στιγμή θα ανέβει και το ταξιδιωτικό... :D ). Χρήματα πολλά για Holan δεν έπαιζαν (για Touratech και για μαμά δεν το συζητάμε καν) και έτσι περίμενα να δω αν η προσπάθεια που έκαναν οι δικοί μας στα Τρίκαλα θα έβγαζε καλό αποτέλεσμα. Το πρώτο μοντέλο ομολογουμένως δεν μου άρεσε και τόσο. Το δεύτερο όμως ήταν τέλειο! Το θέμα ήταν πως δεν μπορούσα να περιμένω... Και όντως, τιμές ανακοινώθηκαν στα τέλη Ιανουαρίου.

Αποφάσισα να ρισκάρω λοιπόν αγοράζοντας τις Ρουμάνικες. Η παραγγελία έγινε στις 19 Ιανουαρίου 2011. Πριν έγινε η συνεννόηση με τον Ρουμάνο:
1. Θα είχαν συγκεκριμένες διαστάσεις. Η δεξιά θα ήταν 4 cm πιο πλατιά από την αριστερή λόγω της εξάτμισης και των κάγκελων της Touratech που έχω στο 800.
2. Δεν θα είχαν μεντεσέ από την μία μεριά αλλά κλειδαριά έτσι ώστε να μπορώ να αφαιρέσω το καπάκι και να έχω πρόσβαση στο εσωτερικό τους σε περίπτωση που φόρτωνα λουκάνικο.

Ο Ρουμάνος συμφώνησε και μου είπε την τιμή.
- 230€ οι δύο βαλίτσες
- 42€ ο μηχανισμός στήριξης (που σύμφωνα με τα λεγόμενά του έκανε και στα κάγκελα της Touratech)
- 51€ ταχυδρομικά
Σύνολο 323€. Χοροπηδούσα από την χαρά μου. Τα μισά λεφτά! Άξιζαν όμως; :dntknw:
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 25/06/12, 02:06

#20

πλαινες βαλιτσες αλουμινιου

Οι βαλίτσες έφτασαν στο σπίτι στις 15 Μαρτίου 2012! :mad: Σε κάποια φάση είχα πιστέψει πως με δούλευε και ευτυχώς οι φωτογραφίες που ανέβαζε στο ADVrider με την πορεία των εργασιών με καθησύχαζαν..

Ήρθαν σε 2 χαρτονένιες κούτες χωρίς κάποια ιδιαίτερη προστασία από μέσα. Είχαν μόνο 1 στρώμα από αυτό το σατανικό υλικό με τις φουσκάλες που αρχίζεις να σπας και δεν μπορείς να σταματήσεις ! :D

Εικόνα



Πήρα το ειδικό εργαλείο και άρχισα να ανοίγω τις συσκευασίες.. :)

Εικόνα



Εικόνα
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 25/06/12, 02:07

#21

πλαινες βαλιτσες αλουμινιου

Πρώτη έκπληξη! Που είναι το "detachable lid"; Το καπάκι που αφαιρείται; Ο κόπανος είχε ξεχάσει να το κάνει όπως του είπα!! Τα νεύρα μου! :ireful:

Εικόνα



Μέσα υπήρχαν όλες οι βίδες του μηχανισμού στήριξης, οι φωτογραφικές οδηγίες μονταρίσματος και 2 έξτρα πλαστικές γωνίες. Γιατί άραγε; :dntknw:

Εικόνα



Το εσωτερικό τους. Από μέσα ήταν κακοβαμμένες. Ένα φσσσ με το σπρέι είχε κάνει μόνο. :mad:

Εικόνα



Είχε και αυτοκόλλητο τρομάρα του..

Εικόνα



Δεν μου άρεσε καθόλου που στις γωνίες δεν υπήρχε αλουμίνιο αλλά μόνο μαύρη σιλικόνη (ή ό,τι είναι αυτό το πράγμα). Με τον καιρό θα έχω θέμα σίγουρα εκεί.. :mad:

Εικόνα



Ένα λάστιχο περιμετρικά φροντίζει να μην μπαίνει το νερό μέσα.

Εικόνα
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 25/06/12, 02:08

#22

πλαινες βαλιτσες αλουμινιου

Δεύτερη έκπληξη την οποία ανακάλυψα όταν ακούμπησα την βαλίτσα κάτω και αυτή κούναγε. Η μία γωνία είχε σπάσει! :ireful: Προφανώς από λάθος περτσίνωμα το οποίο κατά την μεταφορά με την συνεχόμενη πίεση έσπασε το πλαστικό. Ο τύπος μου είπε (και θέλω να τον πιστέψω) πως δεν έφυγε έτσι από το εργαστήριο). Θεωρητικά έχω άλλες 2 γωνίες αλλά όπως είπα το πρόβλημα πρέπει να είναι στις τρύπες του αλουμινίου για τα περτσίνια. Για να επιδιορθωθεί θα πρέπει να ξεπερτσινώσω την βαλίτσα (πράγμα που θα κάνω κάποια στιγμή έτσι κι αλλιώς -το γιατί θα το δούμε σε λίγο-) και να ανοίξω άλλες τρύπες/μεγαλώσω τις υπάρχουσες.

Εικόνα
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 25/06/12, 02:09

#23

πλαινες βαλιτσες αλουμινιου

Εδώ σε σύγκριση με τις Holan του marka: 20 και 24 cm πλάτος οι Holan, 24 και 28 cm οι Konvoi. Η αίσθηση στιβαρότητας που σου δίνουν δεν έχει καμία σχέση. Νόμιζα πως το αλουμίνιο θα ήταν 2mm πάχος αλλά τελικά είναι 1,5 με αποτέλεσμα να νομίζεις πως είναι πολύ «ψεύτικες». :( Συν η διαφορά στην κόλληση. Οι Konvoi είπαμε είναι με περτσίνια ενώ οι Holan κολλημένες με Argon. Όπως και των παιδιών από τα Τρίκαλα! :D

Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Πάμε παρακάτω.. Τα ανακλαστικά αυτοκόλλητα που έβαλε τα έβαλε ανάποδα! Τα BMW κύριε, έχουν ΑΡΙΣΤΕΡΑ την εξάτμιση.. Έτσι η μικρή βαλίτσα (αριστερά στην φωτογραφία) έπρεπε να έχει πίσω το κόκκινο και όχι το σιέλ. Μικρό το κακό..

Εικόνα
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 25/06/12, 02:11

#24

πλαινες βαλιτσες αλουμινιου

Η μεγαλύτερη όμως απογοήτευση είναι αυτό που φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία. Οι βαλίτσες ΔΕΝ είναι «waterproof» όπως αναφέρει ο τύπος. Αυτό που φαίνεται είναι φως που περνάει... :ireful: Θα μπορούσε κάλλιστα να είχε βάλει λίγη μαστίχα από αυτές που βάζουν στα παρμπρίζ των αυτοκινήτων και να τις είχε κατά μεγάλο βαθμό αδιαβροχοποιήσει. Δεν το έκανε όμως. Τι σόι «adventure cases» είναι αυτές που όταν περνάς ένα χωματόδρομο ή ένα ποτάμι θα γεμίζει το εσωτερικό σκόνη και νερό δεν το κατάλαβα...

Εικόνα



Στο παράπονό μου η απάντησή του ήταν πως το νερό πέφτει από πάνω προς τα κάτω και έτσι δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να μπει μέσα... Τα σχόλια δικά σας... :fool:


Και υπάρχει και βιντεάκι με όλα αυτά που λέω...

www.youtube.com Video from : www.youtube.com
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 25/06/12, 02:11

#25

πλαινες βαλιτσες αλουμινιου

Πάμε στο μοντάρισμα.

Χαρτοταινία για να μπορούμε να σχεδιάσουμε

Εικόνα


Κάγκελα πάνω, σχεδιασμός και βουρ με το τρυπάνι (είχε προηγηθεί και ένα πρόχειρο τσεκάρισμα με τα κάγκελα πάνω στη μηχανή).

Εικόνα



Τα στηρίγματα για να πιάνει στα κάγκελα.

Εικόνα



Να πω κάτι τώρα για τον μηχανισμό στήριξης. Στην φωτογραφία βλέπετε ότι έχω τοποθετήσει το πάνω αριστερό στήριγμα και δίπλα του έχω ανοίξει τρύπες για το άλλο. Κανονικά θα έπρεπε σύμφωνα με το σχέδιο το άλλο στήριγμα να μπει αριστερά και στη μέση να μπει ένα άλλο κάθετο στήριγμα σχήματος «Π» που πιάνει από το εσωτερικό της βαλίτσας με παξιμάδια με μεγάλο κεφάλι που δεν θέλουν εργαλεία για να ξεβιδώσουν και έτσι ασφαλίζει η βαλίτσα πάνω στα κάγκελα. Αυτό στα κάγκελα του Ρουμάνου. (στη φωτογραφία η αριστερή βαλίτσα).

Εικόνα



Να και τα συγκεκριμένα κάγκελα με 3 σημεία στήριξης..

Εικόνα



Στα κάγκελα της Touratech όμως, υπάρχει κι άλλο ένα σημείο στήριξης στο υποπλαίσιο της μηχανής το οποίο δεν επιτρέπει τα μπουν τα πλαστικά στηρίγματα όπως τα έχει υπολογίσει.

Εικόνα



Έτσι προσπάθησα να βάλω το κάθετο πλαστικό «Π» που ασφαλίζει και δεν επιτρέπει την πάνω κάτω κίνηση στην άκρη, αριστερά στην φωτογραφία και τα άλλα 2 (που απλά στηρίζουν) δεξιά του αριστερού σωλήνα. Μέγα λάθος. Με περιστροφική αριστερόστροφη κίνηση η βαλίτσα ανασηκωνόταν..

Εικόνα
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 25/06/12, 02:13

#26

πλαινες βαλιτσες αλουμινιου

Κόλλησα.. Έπρεπε να βρω άλλο τρόπο να στηρίξω και να ασφαλίσω τις βαλίτσες. Και είχα κάνει και από 14 τρύπες στην κάθε βαλίτσα... Τα νεύρα μου.. :ireful:

Έτσι σκέφτηκα έναν μηχανισμό σαν της Touratech/Holan κτλ. Θα τον έφτιαχνα για το πάνω μέρος αφήνοντας τα κάτω στηρίγματα όπως είχαν.

Βρήκα λοιπόν 4 πόμολα με σπείρωμα όσο κάποιες βίδες που αγόρασα και τα κόντυνα λίγο για να μην περισσεύουν πολύ στο εσωτερικό της βαλίτσας με ένα ξυλότορνο που έχω στη σοφίτα.

Εικόνα



Και έφτιαξα σε ένα τορναδόρο κυλινδράκια τρυπημένα από Ertalon (πιο ανθεκτικό από το teflon) και λαμάκια με βίδες ανοξείδωτα. Κόστος υλικών και εργασίας 55 ευρώ (15+40) (θα μπορούσα να τα κάνω και τσάμπα σε φίλο αλλά βιαζόμουν και το'σκασα το 40άρι). Σας παραθέτω τις φωτογραφίες.

Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 25/06/12, 02:13

#27

πλαινες βαλιτσες αλουμινιου

Και να το τελικό αποτέλεσμα. Το φύλλο αλουμινίου το έχω βάλει για να μην ακουμπάν τα κάγκελα πάνω στο αλουμίνιο της βαλίτσας. Είναι 2 mm, όσο και το «πάτημα» που έχουν τα κάτω στηρίγματα που κι αυτά είναι από Ertalon.

Εικόνα



Και φωτογραφία από το εσωτερικό. Για μεγαλύτερη στιβαρότητα και για να καλύψω τις τρύπες έκοψα κι εδώ φύλλο αλουμινίου 1,5 mm και κάλυψα όλη την εσωτερική επιφάνεια. Επίσης έβαλα ταινία αμερικάνικου τύπου (αυτή με το ύφασμα) σε όλες τις ακμές εκεί που υπάρχουν περτσίνια. Όπως έγραψα παραπάνω κάποια στιγμή μάλλον θα ξεπερτσινώσω τις βαλίτσες και θα κάνω σωστή δουλειά με μαστίχα παρμπρίζ.

Εικόνα
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 25/06/12, 02:14

#28

πλαινες βαλιτσες αλουμινιου

Με τις βαλίτσες αυτές έχω κάνει γύρω στα 2000 χλμ ως τώρα. Το 1/3 περίπου στο χώμα. Δεν επηρεάζουν ιδιαίτερα την συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας αρκεί η ταχύτητα να είναι το πολύ στα 140χλμ/ώρα (όπως και με τις Holan δηλαδή).

Έχω πέσει μία φορά μόνο σε μαλακή άμμο.

Εικόνα



Το αποτέλεσμα ήταν ένα μικρό βαθούλωμα όπως φαίνεται στην φωτογραφία και το σπάσιμο ενός μικρού πονταρίσματος Argon που έχει στο πάνω άνοιγμα της βαλίτσας, πάνω από τα περτσίνια. Θα περίμενα χειρότερα βέβαια αν ήταν σε χώμα ή άσφαλτο.

Εικόνα
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 25/06/12, 02:14

#29

πλαινες βαλιτσες αλουμινιου

Και για να κλείσουμε την παρουσίαση να και κάποιες «μάχιμες» φωτογραφίες, όλες από την εκδρομή ο «Gύρος τση ΚρήτηS» που κάποια στιγμή θα ανεβάσουμε με τον Μάνο στο φόρουμ... Απλά δώστε μου λίγο χρόνο γιατί το υλικό είναι πάρα πολύ και το καλοκαίρι και ότι συνεπάγεται αυτό θα κρατήσει ακόμα κάμποσο... :D :D :D

Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 25/06/12, 02:15

#30

πλαινες βαλιτσες αλουμινιου

Σε γενικές γραμμές κάνω την δουλειά μου για την ώρα με τις βαλίτσες αυτές, κυρίως αν κοιτάξω το οικονομικό της υπόθεσης. Βέβαια σε μένα πήγαν 323 + 55 (τα πάνω στηρίγματα που έφτιαξα) +6 (το αλουμίνιο) = 384€. Με λίγα χρήματα παραπάνω θα μπορούσα να αποκτήσω τις βαλίτσες των Τρικαλινών που είναι 2mm σε πάχος, κολλημένες με Argon και όχι με περτσίνια, που οι γωνίες τους είναι κι αυτές κολλημένες και δεν έχουν τρίγωνα κενά, με καπάκι που αφαιρείται, βαμμένες με πολύ ποιοτικότερο τρόπο, αδιάβροχες και με καλό μηχανισμό στήριξης χωρίς πατέντες. Αν έπρεπε να αποφασίσω τώρα θα έπαιρνα με κλειστά μάτια αυτές! Κι ας μην έχουν τα πλαστικά καλύμματα στις γωνίες που ταιριάζουν αισθητικά με το Trax topcase που έχω. Άσε που τα χρήματα θα πήγαιναν σε Ελληνικά χέρια...

Τα συμπεράσματα δικά σας..
Today is Life, Tomorrow Never Comes
ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός μοτοσυκλέτας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δημ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software. Παραμετροποίηση για τον ΣΥ.ΜΟ.ΣΚΑ: Γιάννης Παρασύρης.
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com