ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ/ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ ΠΑΝ/ΜΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

<<

Leda

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
ΛΗΔΑ

Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Δημοσιεύσεις: 2

Εγγραφή:
22/04/14, 09:46

Δημοσίευση 03/05/14, 21:03

#1

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ/ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ ΠΑΝ/ΜΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

Με την άδεια του Διοικητικού Συμβουλίου του ΣΥΜΟΣΚΑ,

η ερευνητική ομάδα της μελέτης PREMES (Τμήμα Ψυχολογίας σε συνεργασία με Τμήμα Ιατρικής του Πανεπιστημίου Κρήτης) απευθύνει πρόσκληση σε κάθε μέλος του συλλόγου, ηλικίας 18-60 ετών, να συμμετέχει στην έρευνα που πραγματοποιούμε.

Επισυνάπτω κάποια πρώτα ενημερωτικά στοιχεία, όπως και στοιχεία επικοινωνίας (εναλλακτικά μπορείτε να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα μέσω του forum).


Ευχαριστούμε,
εκ μέρους της ομάδας

Λήδα Καραγιαννοπούλου.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
<<

Leda

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
ΛΗΔΑ

Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Δημοσιεύσεις: 2

Εγγραφή:
22/04/14, 09:46

Δημοσίευση 08/05/14, 11:23

#2

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ/ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ ΠΑΝ/ΜΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

Μετά από την ενημέρωση και με αφορμή τη συζήτηση που ακολούθησε στο «Σπίτι του συλλόγου», σας δίνουμε κάποιες παραπάνω πληροφορίες σχετικά με τη μελέτη και τους στόχους της.

Η σχιζοφρένεια είναι μία πολύ κοινή νόσος (περίπου 1 στους 100 ανθρώπους νοσεί) και κάθε χρόνο καταγράφονται περίπου ένα εκατομμύριο νέα περιστατικά παγκοσμίως. Όπως ήδη γνωρίζετε, η μελέτη μας εξετάζει «παράγοντες κινδύνου» αλλά και «προστατευτικούς παράγοντες» για την εκδήλωση διαταραχών σχετικών με τη σχιζοφρένεια στον υγιή πληθυσμό (με ή χωρίς σχετικό οικογενειακό ιστορικό). Αυτό διότι έχουμε πλέον αρκετές μελέτες με ασθενείς συμμετέχοντες αλλά χρειαζόμαστε και ένα καλό μέτρο σύγκρισης. Απώτερος στόχος της μελέτης είναι να αναπτυχθούν αποτελεσματικότερες στρατηγικές πρόληψης και παρέμβασης.

Σας καλούμε να μας βοηθήσετε, παρότι δε θα έχετε κάποιο σημαντικό προσωπικό όφελος (πέρα από την ενημέρωση που μπορείτε να έχετε με τα αποτελέσματα της προσωπικής αξιολόγησής σας). Όμως, στην πραγματικότητα, η μελέτη μας θα υλοποιηθεί μόνο αν έχουμε και τη δική σας συμπαράσταση.

Όσοι επιθυμούν να πάρουν μέρος ή ενδιαφέρονται για περισσότερες πληροφορίες, παρακαλούμε να μας στείλουν e-mail στη διεύθυνση premes.study@gmail.com.

Ευχαριστούμε θερμά και ευελπιστούμε στην ανταπόκρισή σας.
Η ερευνητική ομάδα της μελέτης PreMES
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 09/05/14, 16:32

#3

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ/ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ ΠΑΝ/ΜΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

Εγώ πάντως έχω ήδη απαντήσει το ερωτηματολόγιο. 10 λεπτά το πολύ μου πήρε.
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 10/05/14, 23:53

#4

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ/ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ ΠΑΝ/ΜΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

Κι εγώ μόλις έστειλα πίσω το ερωτηματολόγιο συμπληρωμένο.
Today is Life, Tomorrow Never Comes

Επιστροφή στο Προτάσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δημ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software. Παραμετροποίηση για τον ΣΥ.ΜΟ.ΣΚΑ: Γιάννης Παρασύρης.
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com