πρόταση κανείς ??

<<

nikosp

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
dominator 650,

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1117

Εγγραφή:
13/05/11, 21:40

Δημοσίευση 13/06/11, 22:12

#1

πρόταση κανείς ??

να διατυπώσω μια απορία.


πρόταση για βόλτα κάποιο σ.κ δεν κάνει άλλος κανείς εκτός από τον Νικόλα (100 χωριά) :dntknw: :dntknw: :dntknw:
σίγουρα κάποιοι γνωρίζουν ωραία μέρη στην Κρήτη που να είναι επισκέψιμα σε 1 μέρα

άντε :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 13/06/11, 22:39

#2

πρόταση κανείς ??

Έχει άπειρα μέρη να πάει κανείς σε μονοήμερες εκδρομές. Εσύ προφανώς σκέφτεσαι ασφάλτινη, σωστά;
Εδώ μου βάζεις δύσκολα εμένα τουλάχιστο.
Υπάρχει ένα μέρος που σκεφτόμουνα... Ακρωτήρι Χανίων. Λεπτομέριες σύντομα. Προς το παρόν η κουβέντα μεταφέρετε στο φάκελο: "Ιδέες για εκδρομές"
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 13/06/11, 22:51

#3

πρόταση κανείς ??

Μονή Καθολικού στο ακρωτήρι Χανίων λοιπόν:


Περπατώντας το μονοπάτι από τη Μονή Γουβερνέτου μέσα στο φαράγγι Αυλάκι, σε ένα υπέροχο τοπίο άγριας ομορφιάς, θα δείτε μετά από περίπου 30 λεπτά πορείας την ερειπωμένη Μονή Καθολικού ή Μονή Αγίου Ιωάννη του Ερημίτη, ή απλά Καθολικό.

Τα κτίρια που βλέπουμε χτίστηκαν μάλλον λίγο μετά το 1600, αλλά η παράδοση αναφέρει ότι εδώ υπήρχε μοναστήρι πολύ παλιό, το αρχαιότερο στην Κρήτη. Δυστυχώς δεν υπάρχει καμιά ιστορική πηγή που να το επιβεβαιώνει, ενώ στην Ενετική απογραφή του 1637 δεν αναφέρεται κανένα μοναστήρι εδώ, παρά μόνο ο ναός του Αγίου Ιωάννη του Ερημίτη που ανήκε στη Μονή Γουβερνέτου.

Δεν πρέπει να παραγνωρίσουμε όμως τη σημασία του ονόματος Καθολικό, καθώς έτσι λέγεται ο κύριος ναός κάθε μοναστηριού, όπου συγκεντρώνονται καθημερινά οι μοναχοί για τις προσευχές τους. Η ονομασία αυτή είναι μια ισχυρή ένδειξη για την ύπαρξη παλιού μοναστηριού, έστω κι αν έχουν χαθεί τελείως τα ίχνη του.

Αναφέρεται επίσης ότι οι μοναχοί εγκατέλειψαν τη Μονή Καθολικού λόγω των πειρατικών επιδρομών και έχτισαν νέο μοναστήρι, τη Μονή Γουβερνέτου. Ερευνητές εκφράζουν αμφιβολίες γι αυτό, δεδομένου ότι η Μονή Καθολικού ήταν αφιερωμένη στον Αγιο Ιωάννη τον Ερημίτη, ενώ η Μονή Γουβερνέτου είναι αφιερωμένη στην Παναγία. Κάτι τέτοιο όμως θα ήταν μεγάλη ασέβεια προς τον άγιο του παλιότερου μοναστηριού και προβληματίζει για την αξιοπιστία της πληροφορίας αυτής.
Η σπηλιά του Αγίου Ιωάννη του Ερημίτη

μονη καθολικου κρητηΔίπλα στα ερειπωμένα αλλά ιδιαίτερα εντυπωσιακά κτίρια βρίσκεται η σπηλιά όπου έζησε ο Αγιος Ιωάννης ο Ερημίτης, που πιστεύεται ότι είχε έρθει από την Αίγυπτο και έδρασε σε πολλές περιοχές στην Κρήτη, όπως στον Αζωγυρέ, πριν καταλήξει στο Ακρωτήρι.

Η σπηλιά του Αγίου Ιωάννη ήταν κάποτε η κοίτη υπόγειου ποταμού και έχει μήκος πάνω από 100 μέτρα και έκταση 1500 τ.μ. Εδώ ασκήτευσε ο Αγιος Ιωάννης ο Ερημίτης τρεφόμενος με χόρτα το χειμώνα και χαρούπια το καλοκαίρι. Ο θρύλος λέει ότι στο τέλος της ζωής του δεν είχε τη δύναμη να περπατήσει πια όρθιος από την κακή διατροφή και τις κακουχίες της ασκητικής ζωής.

Κάποια μέρα ένας κυνηγός που βρίσκονταν μακριά, τον πέρασε για ζώο όπως περπατούσε σκυφτός και τον τραυμάτισε με τα βέλη του.

Ο άγιος επέστρεψε στη σπηλιά του τραυματισμένος και εκεί πέθανε ξαπλωμένος σε ένα βράχο, το «κρεβάτι του Αϊ Γιάννη», όπως λέγεται.

Στο βράχο αυτό αποδίδουν θεραπευτικές ιδιότητες και πολλοί συνήθιζαν να σπάνε κομμάτια και να τα παίρνουν μαζί τους.

Αν ακολουθήσετε το μονοπάτι για 10 λεπτά ακόμα θα φτάσετε στη θάλασσα, σε ένα μικροσκοπικό αλλά βαθύ κολπίσκο με γαλαζοπράσινα νερά, που ίσως κάποτε χρησιμοποιήθηκε σαν λιμανάκι και έχει το δικό του θρύλο:

Πειρατές αποβιβάστηκαν στο σημείο αυτό και ανέβηκαν το μονοπάτι για να επιτεθούν στη Μονή Καθολικού. Οι μοναχοί τους αντιλήφθηκαν και ο Ηγούμενος καταράστηκε τους άπιστους πειρατές, που το καράβι τους μετατράπηκε σε πέτρα και δεν μπόρεσαν να φύγουν ποτέ από την Κρήτη για να επιστρέψουν στην πατρίδα τους.

Αν φτάσετε στην παραλία, μην ξεχάσετε να αναζητήσετε το βράχο με το σχήμα του καραβιού!


Πηγή: http://www.explorecrete.com/crete-west/ ... likou.html
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 13/06/11, 23:20

#4

πρόταση κανείς ??

[center]Η παραλία[/center]

Εικόνα

[center]Η μονή:[/center]

[center]Εικόνα

Εικόνα


Εικόνα

Εικόνα

Ο δρόμος προς τα εκεί:

Εικόνα[/center]

Το κακό είναι πως είναι μισή ώρα περπάτημα προς τα εκεί. :thumbsdown:
Το καλό είναι πως είναι μια γωνία της Κρήτης απόμερη και άγνωστη (και σε εμένα) που δε τη ξέρει ο πολύς ο κόσμος. :thumbsup:
Το κακό είναι πως κάνει ζέστη και που θα αφήσουμε τα μπουφάν μας. :thumbsdown:
Το καλό είναι πως Η μονή Γκουβερνέτου είναι στην αρχή του μονοπατιού και σίγουρα θα φιλοξενήσουν για λίγο τον εξοπλισμό μας :thumbsup:

Εγώ πάντως καιρό θέλω να πάω αλλά μου φαίνεται πολύ απλή βόλτα...
Το λοιπόν, μαζί με τη μονή καθολικού θα κάνουμε και τον κύκλο του Ακρωτηρίου. Έτσι βλέπουμε δυο πραγματάκια παραπάνω.
Η βόλτα προβλέπετε 99% ασφάλτινη. Αφήνω 1% για τυχόν σκόνη που θα συναντήσουμε εκεί που θα παρκάρουμε τις μηχανές. Καφές και φαγητό θα δούμε που και πως. Καλό είναι πάντως να ξεκινήσουμε νωρίς για να μη φάμε τη ζέστη στο περπάτημα.
Θέλουμε 2 ώρες περίπου να φτάσουμε στη μονή Γκουβερνέτου. Αν φύγουμε κατά τις 08:30 θα είμαστε το πολύ 11:30 στη Μονή Καθολικού. Μπορούμε βέβαια να κάνουμε μπάνιο εκεί κάτω και να φύγουμε το απόγευμα. Αλλά σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να κρατάμε και φαγητό μαζί μας.
Είμαι ανοικτός σε προτάσεις.
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

KostasT

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Κώστας

Μοτοσυκλέτα:
BMW R1200GS Adventure 2010
SUZUKI DR 650 SE 2004

Τοποθεσία: Ανισσαράς Χερσονήσου

Δημοσιεύσεις: 159

Εγγραφή:
15/05/11, 20:42

Δημοσίευση 13/06/11, 23:25

#5

πρόταση κανείς ??

Markas έγραψε:Το κακό είναι πως είναι μισή ώρα περπάτημα προς τα εκεί. :thumbsdown:
Το καλό είναι πως είναι μια γωνία της Κρήτης απόμερη και άγνωστη (και σε εμένα) που δε τη ξέρει ο πολύς ο κόσμος. :thumbsup:
Το κακό είναι πως κάνει ζέστη και που θα αφήσουμε τα μπουφάν μας. :thumbsdown:
Το καλό είναι πως Η μονή Γκουβερνέτου είναι στην αρχή του μονοπατιού και σίγουρα θα φιλοξενήσουν για λίγο τον εξοπλισμό μας :thumbsup:

Εγώ πάντως καιρό θέλω να πάω αλλά μου φαίνεται πολύ απλή βόλτα...
Το λοιπόν, μαζί με τη μονή καθολικού θα κάνουμε και τον κύκλο του Ακρωτηρίου. Έτσι βλέπουμε δυο πραγματάκια παραπάνω.
Η βόλτα προβλέπετε 99% ασφάλτινη. Αφήνω 1% για τυχόν σκόνη που θα συναντήσουμε εκεί που θα παρκάρουμε τις μηχανές. Καφές και φαγητό θα δούμε που και πως. Καλό είναι πάντως να ξεκινήσουμε νωρίς για να μη φάμε τη ζέστη στο περπάτημα.
Θέλουμε 2 ώρες περίπου να φτάσουμε στη μονή Γκουβερνέτου. Αν φύγουμε κατά τις 08:30 θα είμαστε το πολύ 11:30 στη Μονή Καθολικού. Μπορούμε βέβαια να κάνουμε μπάνιο εκεί κάτω και να φύγουμε το απόγευμα. Αλλά σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να κρατάμε και φαγητό μαζί μας.
Είμαι ανοικτός σε προτάσεις.

Φίλε μου αυτό ακριβώς σκεφτόμουνα σαν πρόταση!!! :beer:
Τελευταία επεξεργασία από ΣΥ.ΜΟ.ΣΚΑ και 17/06/11, 14:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Παράθεση φωτογραφιών
Τη μπετονιέρα μη τη κατηγοράς, αυτή σου δίνει για να φας (χιλιόμετρα).
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 13/06/11, 23:27

#6

πρόταση κανείς ??

KostasT έγραψε:Φίλε μου αυτό ακριβώς σκεφτόμουνα σαν πρόταση!!! :beer:


Πλάκα κάνεις ε; ;)
Εσύ είσαι μέσα πάντως ε;
Τελευταία επεξεργασία από Markas και 13/06/11, 23:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

KostasT

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Κώστας

Μοτοσυκλέτα:
BMW R1200GS Adventure 2010
SUZUKI DR 650 SE 2004

Τοποθεσία: Ανισσαράς Χερσονήσου

Δημοσιεύσεις: 159

Εγγραφή:
15/05/11, 20:42

Δημοσίευση 13/06/11, 23:29

#7

πρόταση κανείς ??

Markas έγραψε:
KostasT έγραψε:Φίλε μου αυτό ακριβώς σκεφτόμουνα σαν πρόταση!!! :beer:


Πλάκα κάνεις ε; ;)


Καθόλου!!! Σκεφτόμουν ακριβώς το ίδιο. Θέλω πολύ καιρό να πάω από εκεί!!! :clap:
Τη μπετονιέρα μη τη κατηγοράς, αυτή σου δίνει για να φας (χιλιόμετρα).
<<

KostasT

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Κώστας

Μοτοσυκλέτα:
BMW R1200GS Adventure 2010
SUZUKI DR 650 SE 2004

Τοποθεσία: Ανισσαράς Χερσονήσου

Δημοσιεύσεις: 159

Εγγραφή:
15/05/11, 20:42

Δημοσίευση 13/06/11, 23:33

#8

πρόταση κανείς ??

Marka σου έχω στείλει ένα pm. Το είδες;
Τη μπετονιέρα μη τη κατηγοράς, αυτή σου δίνει για να φας (χιλιόμετρα).
<<

KostasT

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Κώστας

Μοτοσυκλέτα:
BMW R1200GS Adventure 2010
SUZUKI DR 650 SE 2004

Τοποθεσία: Ανισσαράς Χερσονήσου

Δημοσιεύσεις: 159

Εγγραφή:
15/05/11, 20:42

Δημοσίευση 13/06/11, 23:34

#9

πρόταση κανείς ??

Και ναι είμαι μέσα!!!
Τη μπετονιέρα μη τη κατηγοράς, αυτή σου δίνει για να φας (χιλιόμετρα).
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 13/06/11, 23:37

#10

πρόταση κανείς ??

KostasT έγραψε:Και ναι είμαι μέσα!!!

Δεν είδα μήνυμα. Θα σε πάρω τηλ.

Ας φτιάξουμε λοιπόν μια λίστα με τις συμμετοχές:
1) Markas
2) Κώστας
3) .....

Φαγητό σε ταβέρνα η κρατάμε δικά μας; μπορούμε να κάνουμε τη βόλτα ακόμα πιο χαλαρή αν κάτσουμε για μπάνιο αντί για χιλιόμετρα. Το μεσημέρι πάντως καλό είναι να μην είμαστε στη μηχανή πάνω ούτε στη παραλία. Στη Μονή Καθολικού πάντως έχει σπηλιές στάνταρ. Αλλά και τριγύρω στο ακρωτήρι έχει πολλές παραλίες και ταβέρνες.
Τελευταία επεξεργασία από Markas και 14/06/11, 00:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

Giorgos Drz

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
ΓΙΩΡΓΟΣ

Μοτοσυκλέτα:
SUZUKI DR-Z 400 SM

Τοποθεσία: Σκαλάνι

Δημοσιεύσεις: 614

Εγγραφή:
15/05/11, 14:05

Δημοσίευση 13/06/11, 23:41

#11

πρόταση κανείς ??

Νίκο για ποτε μιλάμε ότι θα γίνει η συγκεκριμένη βόλτα?
ME GUSTA LA MOTO

SUZUKI DRZ 400 SM
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 13/06/11, 23:50

#12

πρόταση κανείς ??

koukos@1980 έγραψε:Νίκο για πότε μιλάμε ότι θα γίνει η συγκεκριμένη βόλτα?


Πρόταση είναι Δική μου για την επόμενη Κυριακή. Το αν θέλει να την πάρει υπό την αιγίδα του ο σύλλογος εξαρτάτε από το Δ.Σ.
Οπότε μην βάλεις τίποτα στο facebook σαν ΣΥ.ΜΟ.ΣΚΑ. μέχρι να σου πουν οι άλλοι το Ο.Κ.
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

nikosp

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
dominator 650,

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1117

Εγγραφή:
13/05/11, 21:40

Δημοσίευση 14/06/11, 17:16

#13

πρόταση κανείς ??

Markas έγραψε:
KostasT έγραψε:Και ναι είμαι μέσα!!!

Δεν είδα μήνυμα. Θα σε πάρω τηλ.

Ας φτιάξουμε λοιπόν μια λίστα με τις συμμετοχές:
1) Markas
2) Κώστας
3) nikosp (80%)

Φαγητό σε ταβέρνα η κρατάμε δικά μας; μπορούμε να κάνουμε τη βόλτα ακόμα πιο χαλαρή αν κάτσουμε για μπάνιο αντί για χιλιόμετρα. Το μεσημέρι πάντως καλό είναι να μην είμαστε στη μηχανή πάνω ούτε στη παραλία. Στη Μονή Καθολικού πάντως έχει σπηλιές στάνταρ. Αλλά και τριγύρω στο ακρωτήρι έχει πολλές παραλίες και ταβέρνες.
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 14/06/11, 17:52

#14

πρόταση κανείς ??

Κοπέλια εγώ δεν κατέχω ακόμα ίντα θα κάμω.. Σήμερα γιάγειρα απ'τσι χίπηδες κι είναι ακόμα τα μυαλά μου εκιά κάτω στα Μάταλα..
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 16/06/11, 21:10

#15

πρόταση κανείς ??

Λοιπόν...
Η διαδρομή προβλέπετε όπως είπαμε ασφάλτινη 320 χιλιόμετρα περίπου, τα περισσότερα από τα οποία εθνικός δρόμος (Σούδα και πίσω είναι 260 χιλιόμετρα).
Θα ξεκινήσει στις 08:30, αν γίνετε ακριβώς, από το κόμβο Γιόφυρο στην εθνική πάνω.
Προβλέπεται να κάνουμε 2 με 2,5 ώρες μέχρι τη μονή Γκουβερνέτου και 30 λεπτά περπάτημα σε πολύ βατό μονοπάτι μέχρι να φτάσουμε στη εγκαταλελειμμένη Μονή Καθολικού. Καφές θα φτιαχτεί επί τόπου στο Καθολικό.
Περίπου μία ώρα για να δούμε τον περιβάλλοντα χώρο πρέπει να είναι αρκετή, οπότε κατά τις 12:30 θα αρχίσουμε την ανάβαση. Εκεί θα είναι ένα πρόβλημα λόγο ζέστης. Μάλλον θα χρειαστούμε 40 λεπτά εκεί :hot: .
Φαγητό μετά σε ταβέρνα της περιοχής. Πριν φύγουμε από εκεί θα υπάρχει βόλτα σε όλο το ακρωτήρι περιμετρικά + πιθανότατα καφές σε καφενείο.
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
Επόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δημ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software. Παραμετροποίηση για τον ΣΥ.ΜΟ.ΣΚΑ: Γιάννης Παρασύρης.
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com