Το πιο κατάλληλο δίκυκλο για την Κρήτη είναι...

Το πιο κατάλληλο δίκυκλο για την Κρήτη είναι...

scooter, παπί (πρακτικότητα = τα πάντα)
1
2%
super sport (έχω πήξει, τουλάχιστον ας ξεδώσω όπου μπορώ)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
sport touring (γρήγορα και άνετα παντού)
2
5%
mega on-off >650cc (σχεδόν τα πάντα, παντού)
11
26%
on-off (τα πάντα, σχεδόν παντού)
26
62%
street (εύκολα, σχεδόν γρήγορα)
1
2%
streetfighter (είμαι άγριος, τι θες;)
1
2%
custom (born to be wild!)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων : 42
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 17/10/12, 01:31

#31

Το πιο κατάλληλο δίκυκλο για την Κρήτη είναι...

Πχ: Το ταξιδιωτικό Κοπή Ζαμπόν, Άπειρα ελαφριά μηχανάκια, ζόρικη διαδρομή, 1 R1200GSA, 2 F800GS, 1 1200HP, F650GS, όλα τερμάτισαν.
2 νομίζω 990 Adventure που την κάνανε νωρίς (το 640Adventure του Advnick τερμάτισε βεβαίως)
Δεν υποστηρίζω πως δεν είναι ικανά μηχανάκια, κάθε άλλο. Απλά με κουράζουν αυτοί οι μύθοι για χωμάτινα ΚΤΜ και BMW καφετέριας. Ισχύουν σε συγκεκριμένα άτομα αλλά στο σύλλογο ειδικά είναι εντελώς το αντίθετο.

Εικόνα

Είχε και ανηφορίτσες όπου ομολογουμένως το R1200GSA με ασφάλτινα λάστιχα δε πέρασε. Εγώ πάντως με το F800GS ανέβηκα δικάβαλος!

Εικόνα

Άλλο ταξιδιωτικό: Βατοί χωματόδρομοι, Πολλά και διάφορα ελαφριά μηχανάκια, 1 F800GS δικάβαλο, 1 Tenere 660. Το Tenere έφυγε λόγο υποχρεώσεων, το BMW τερμάτισε.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Για να μην αναφέρω τα πολλά άλλα που έχω ανεβάσει με τον yns και εγώ δικάβαλος:

Εικόνα

Αυτά, πολύ απλά δε θα τα είχα ζήσει με ένα ελαφρύ on-off με δεύτερο άτομο. Εκτός και αν είχα κάνει ειδικές ενισχύσεις στο πλαίσιο και είχα αλλάξει αναρτήσεις.
Εν κατακλείδι: Τα mega on-off πάνε παντού. Και δικάβαλα. Και φορτωμένα. Ακόμα και αν είναι BMW :D :D :D

Εικόνα

(ίσως δε φαίνεται αλλά ο "δρόμος" είναι έντονα ανηφορικός και ΠΟΛΥ χάλια)
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

MANU KTM950

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νεκτάριος

Μοτοσυκλέτα:
KTM 950 ADVENTURE 2004
KTM 250 EXC 2008
KTM LC4 640 Prestige 2003

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1484

Εγγραφή:
15/05/11, 23:46

Δημοσίευση 17/10/12, 09:37

#32

Το πιο κατάλληλο δίκυκλο για την Κρήτη είναι...

Markas έγραψε:Πάντως αν δεις τα εκδρομικά εδώ στη Κρήτη στο φόρουμ μας, με F800GS έχουν γίνει ή έχουν συμμετάσχει μέχρι και R1200GSA. Σπάνια να φανεί κανένα ΚΤΜ 950-990. Μόνο καθαρόαιμα χωμάτινα. Μάλλον άλλος έχει το όνομα άλλος τη χάρη.
Έτσι για να ξέρουμε τι λέμε.
Και δε το λέω μόνο εγώ, και ο Χελιώτης το είπε στα μαθήματα χωμάτινης οδήγησης, λάτρης κατά τα άλλα των ΚΤΜ, μάρτυρες πολλοί ΚΤΜακηδες (που όμως δε συμμετείχαν, απλά ήταν παρών :P )

Προτείνω σε όσους έχουν έρθει πρόσφατα στη παρέα να περάσουν μια βόλτα από τα ταξιδιωτικά στη Κρήτη να δουν μόνοι τους...


Μαρκα δεν τα λες καλα γιατι μαλλον εισαι πολυ φρεσκος και στο χωμα αλλα και στημ μοτοσυκλετα γενικοτερα.
Οταν εμφανιστηκατε εσεις ειχαν ηδη γινει πολλα χιλιομετρα και παρεες και εκδρομικα τοσο εδω οσο και στην υπολοιπη Ελλαδα που εσυ ουτε τα φανταζεσαι.
Τωρα σου θυμιζω οτι σκηνακια εκανες μαζι μας πρωτη φορα πριν πολυ λιγο καιρο καθως επισης οτι οσες βολτες τουλαχιστον εγω εχω ερθει με το 950 ειναι απογοητευση το ποσο περιμενω τα BMW γενικοτερα.
Δεν υπαρχει κανενας λογος να αρπαει το μηχανακι φωτια με ρυθμους χελωνας ουτε και να οδηγω 10λεπτα και να περιμενω αλλα 10.
Να λες τα πραγματα οπως ειναι και σου υπενθυμιζω οτι παρεες και βολτες υπηρχαν και θα υπαρξουν πολλες με διαφορες μοτοσικλετες οποτε ειναι λαθος να πετας τετοια υπονοουμενα.
Επισης ειναι πολυ διαφορετικο το να ανοιγεις την λασπη με το φτιαρακι για να περασεις και αλλιως να περνας και να την ανοιγεις με την μοτοσικλετα.
Αυτος βεβαια ειναι ενας τροπος σκεψης που εχετε σχεδον ολοι με τα BMW αλλα εσκεμενα δεν εγραψες οτι σε οσες βολτες εχεις ερθει κανενα ΚΤΜ δεν περιμενες ουτε το ειδες ξαπλα πουθενα εν αντιθεση με 1200 και 800 που εχετε αγορασει οικοπεδα παντου στην Κρητη παρολο που πατε ισα ισα για να φτασεται.
Εσυ μαλιστα απο οτι ξερω με ρυθμο 30-40 εφαγες βροντο και κοντεψε να την πληρωσει και η κικη.
Παρτο αποφαση ρε φιλε δεν υπαρχει μετρο συγκρισης αναμεσα στις τρεις μοτοσικλετες παρολο που και οι Αυστριακοι το κανουν καθε χρονο πιο ευκολο και για ολο τον κοσμο.
Τωρα ο Χελιωτης φιλε ειναι επαγκελματιας, τωρα ειναι στην ΒΕΤΑ και αυριο ισως στην Honda οποτε τι ηθελες να σου πει και μιας και ησουν μαθητης στα μαθηματα δηλ πληρωνες.
Τελος θα σου προτεινα να παρεις καποια στιγμη ενα 950-990 σε καποια βολτα και τοτε θα δεις μονος σου τις διαφορες στην πραξη.
CHOOSE YOUR LEVEL.........THE WORLD IS ORANGE
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 17/10/12, 10:42

#33

Το πιο κατάλληλο δίκυκλο για την Κρήτη είναι...

Προεδράρα, τζάμπα θίχτηκες, δε πήγε προς τα εσένα κανένα υπονοούμενο :angel: .
Να υπερασπιστώ την τιμή των μεγάλων on-off πήγα και ειδικότερα των BMW! :ireful:
Ποτέ δεν αμφισβήτησα τις ικανότητες των 950-990. Να ανταλλάξουμε μια βόλτα μηχανάκια, γιατί όχι. Αλλά γενικά, δε τις βλέπω ποτέ σε βόλτες. Επιλογή των ιδιοκτητών, προσωπικά σκασίλα μου. Αλλά δε δέχομαι να γράφονται πως:
kostasske έγραψε:... τα λεγομενα "μεγαλα" on-off εχουν το ονομα αλλα οχι τη χαρη με εξαιρεση 2-3 (π.χ. ΚΤΜ) ενω τα υπολοιπα ειναι on αλλα με κακη ισορροπια λογω των μεγαλων ροδων (για να φαινεσαι απο μακρια μαλλον,π.χ. GS 1200 :D )

Εκεί με συγχωρείς αλλά όχι, η πράξη δείχνει άλλα. Και υπάρχουν και αποδείξεις.
Για όλα τα άλλα νομίζω πως απαντάς με λάθος επιχειρήματα και ίσως δεδομένα αλλά αυτά τα κουβεντιάζουμε στο καφέ, εδώ δεν έχει κανένα νόημα.
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 17/10/12, 11:33

#34

Το πιο κατάλληλο δίκυκλο για την Κρήτη είναι...

Πάλι BMW - KTM το κάνατε; Η ερώτηση είναι άλλη: μεγάλο ή μικρό on - off για να τα κάνεις ΟΛΑ στην Κρήτη; (οι άλλες κατηγορίες του δημοψηφίσματος πάτωσαν προφανώς).. Κι όταν λέμε όλα εννοούμε ΟΛΑ (από τα ψώνια σου μέχρι να κατακτήσεις τα βουνά δικάβαλος) :)
Today is Life, Tomorrow Never Comes
Προηγούμενη

Επιστροφή στο Δημοψηφίσματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δημ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software. Παραμετροποίηση για τον ΣΥ.ΜΟ.ΣΚΑ: Γιάννης Παρασύρης.
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com