One more cup of coffee for the road

<<

Slane

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιώργος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F 650 GS TWIN 2010

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 91

Εγγραφή:
12/06/11, 21:22

Δημοσίευση 23/10/13, 00:46

#46

One more cup of coffee for the road

Mερικές ώρες αργότερα ήρθε η ώρα για τη βραδινή μας περιπλάνηση . Οι άνθρωποι δείχνουν να έχουν αφήσει πίσω το παρελθόν και να απολαμβάνουν τις ομορφιές της νύχτας. Πάρα πολύς και εύθυμος κόσμος παντού

Εικόνα



Ο καθεδρικός του Sarajevo by night

Εικόνα



Εικόνα



To τζαμί Gazi Husrev με άλλα χρώματα

Εικόνα





Και το καλύτερο για το τέλος της βραδιάς : Γευστική πανδαισία σε μουσουλμανικό εστιατόριο με ποικιλία κρεατικών και φυσικά κεμπάπ ή κεμπαπτσιτσί όπως θέλουν να το αποκαλούν οι ντόπιοι. Ωραία τα κρεατικά δε λέω, αλλά όλα τα λεφτά ήταν αυτό το ψωμί που βλέπετε στη φωτογραφία. Ωραιότερο δεν είχα δοκιμάσει ποτέ στη ζωή μου.

Εικόνα


Η μέρα ήταν καταπληκτική και πήγαμε για ύπνο σχετικά νωρίς γιατί η επόμενη μέρα ήταν η πιο γεμάτη από όλες..


Stay tuned..
"Όποιος δεν έχει ζήσει στο πεζοδρόμιο αποκλείεται να ξέρει τι πάει να πει να είσαι τίμιος και ειλικρινής και ταυτόχρονα παράνομος. Όποιος δεν έχει ζήσει στο πεζοδρόμιο καλά θα κάνει να το βουλώνει όταν η κουβέντα φτάνει σε θέματα όπως η μοναξιά και η ανασφάλεια." Π. Σιδηρόπουλος
<<

Slane

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιώργος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F 650 GS TWIN 2010

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 91

Εγγραφή:
12/06/11, 21:22

Δημοσίευση 23/10/13, 23:47

#47

One more cup of coffee for the road

Σάββατο 17.8
Sarajevo (Bosnia) – Θεσσαλονίκη 837 km




Το βράδυ της Παρασκευής βρίσκει το Βασίλη με έντονη ανησυχία. Την επόμενη μέρα σύμφωνα με το πλάνο είχαμε να καλύψουμε 840 km από στο Σεράγεβο ως τη Θεσσαλονίκη. “Δε βγαίνει. Θα χρειαστεί να διανυκτερεύσουμε στο Νις ” είπε ο κολέγκας Βασίλης. Εγώ πάλι ούτε να το ακούσω δεν ήθελα. Δύο μέρες μου απέμεναν στην επιστροφή και ήθελα να δω τις αδερφές μου και το σοι στη Θεσσαλονίκη. Κατέβηκα στο ισόγειο του ξενοδοχείου που είχε σήμα μιλήσαμε το φίλο μου το Γιώργο από Θεσσαλονίκη και μου έδωσε τα φώτα του βάζοντας κάτω χάρτες και την εμπειρία του. “ Σηκωθείτε χαράματα, βαρβάτο πρωινό και βουρ. Θα πάτε Σεράγεβο-Βισενγκραντ-Uzice-Cacak-Krusevac-Nis και φτάσατε. Βγαίνει. Αλλιώς σας βλέπω το βράδυ στο Νις “ Γιώργαρε να σαι καλά, εξαιρετικά πολύτιμη η βοήθειά σου

Ξεκινήσαμε από το ξενοδοχείο κατά τις 7. Ψαχναμε ταμπέλες για Βισενγκραντ αλλά δε βρίσκαμε καμία. Εκνευρισμός αφού είχαμε να καλύψουμε πολλά km και είχαμε φορτωμένο πρόγραμμα. Άρχισα να ρωτάω περαστικούς αλλά αγγλικά κανένας. Άγχος. Βρίσκω ένα νεαρό καλοντυμένο με χαρτοφύλακα στο χέρι και λέω εδώ είμαστε, δε μπορεί να μη μιλάει αγγλικά. Όντως μιλούσε αλλά όταν τον ρώτησα απάντησε “I’m sorry, I don’t know where Visegrad is..” Από τύχη και μόνο βρεθήκαμε στη σωστή κατεύθυνση. Εκεί στο τέλος της πόλης ρώτησα ένα περιπτερά ο οποίος βγήκε έξω και με τις κινήσεις των χεριών του αφού φυσικά ούτε αυτός μιλαγε αγγλικά βγάλαμε άκρη κάπως



Εικόνα



Η διαδρομή από το Σεράγεβο ως το Βισενγκραντ ήταν μακράν η καλύτερη από όλες. To τελευταίο κομμάτι της περνάει δίπλα από τον ποταμό Drina του οποίου το όνομα προέρχεται από το αρχαίο ελληνικό Δρεινος. Δυστυχώς περιθώρια για στάσεις δεν υπήρχαν καθόλου και οι φωτογραφίες που βγάλαμε ήταν ελάχιστες.




Εικόνα



Μετά τα σύνορα με τη Σερβία περάσαμε ακριβώς δίπλα από το χωριό του Κοστουρίτσα Mokra Gora αλλά ο χρόνος πίεζε και καμία απολύτως σκέψη για στάση. Αφορμή να ξαναπάω #3. Περάσαμε Uzice και Cacak και πλέον είχε μπει μεσημέρι για τα καλά. Από τους 12 βαθμούς μέσα στο δάσος πριν το Βίσενγκραντ βρεθήκαμε στους γνώριμους 35 βαθμούς κελσίου. Η διαδρομή τώρα αδιάφορη και πολύ κουραστική. Δρόμοι μονής κατεύθυνσης χωρίς διαχωριστικά γεμάτοι φορτηγά και λεωφορεία που δύσκολα μπορούσες να προσπεράσεις



Εικόνα



Ήθελε και πολύ μεγάλη προσοχή, σέρβοι κάνανε κάτι προσπεράσεις του θανάτου και έπρεπε να έχουμε τα μάτια μας 314. Η ζέστη μας είχε ξεκάνει και κάτσαμε για ένα αναψυκτικό κάπου μετά το Krusevac σε μια ταβέρνα στη μέση του πουθενά, λίγο πριν βγούμε στον Ε-75.

Η ομάδα είναι όαση..

Εικόνα
"Όποιος δεν έχει ζήσει στο πεζοδρόμιο αποκλείεται να ξέρει τι πάει να πει να είσαι τίμιος και ειλικρινής και ταυτόχρονα παράνομος. Όποιος δεν έχει ζήσει στο πεζοδρόμιο καλά θα κάνει να το βουλώνει όταν η κουβέντα φτάνει σε θέματα όπως η μοναξιά και η ανασφάλεια." Π. Σιδηρόπουλος
<<

Slane

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιώργος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F 650 GS TWIN 2010

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 91

Εγγραφή:
12/06/11, 21:22

Δημοσίευση 24/10/13, 00:21

#48

One more cup of coffee for the road

Λατρεύω το στροφιλικι και πλήττω αφάνταστα στις εθνικές οδούς αλλά μετά τους τόσο αδιάφορους και βαρετούς δρόμους της δυτικής Σερβίας όταν είδαμε τον Ε-75 χαρήκαμε πολύ κι αναθαρρήσαμε. Βρισκόμασταν κάπου μια ώρα βορειότερα του Νις και η ώρα ήταν 4 παρά. Λέω ως τις 9 θα είμαστε Θεσσαλονίκη τηρουμένων των αναλογιών. Αμ δε..Λογαριάζαμε χωρίς διάφορους αστάθμητους παράγοντες.

Τι δεν είχε η σημερινή μέρα για να δέσει το γλυκό ;

Εικόνα



‘Ένας μοτοσικλετιστής όμως πρέπει να βλέπει τα καιρικά φαινόμενα σαν μέρος της περιπέτειας. Η βροχή ήταν μια ολιγόλεπτη δυνατή μπόρα που ισα ίσα που μας έβρεξε. Με το που βάλαμε αδιάβροχα ο λαμπερός ήλιος πρόβαλε ξανά. Λίγο πριν το Λέσκοβατς στη νότια Σερβία σταματήσαμε για βενζίνη αλλά για κακή μας τύχη εκείνη την ώρα έκαναν ανεφοδιασμό και μας είπαν να περιμένουμε λίγο. Χάσαμε εκεί μισή ώρα αλλά δεν πτοηθήκαμε, είπαμε τώρα ήμασταν στον Ε-75 και δεν μασάγαμε. Εκεί βρισκόταν ένας γερμανός που ερχόταν από την αντίθετη κατεύθυνση. Δε μιλούσε αγγλικά αλλά μας είπε “blockage 30 km” δείχνοντας προς τα νότια. Δεν τον πήραμε στα σοβαρά

Εικόνα



Η βροχούλα λοιπόν σταμάτησε κι εμείς αρχίσαμε ξανά να ανεβάζουμε ρυθμό. Παρακάτω καταλάβαμε τι έλεγε ο γερμαναράς. Στη νότια Σερβία εκεί που ο Ε-75 είναι μια λωρίδα ανά κατεύθυνση είχε γίνει ένα τροχαίο μέσα σε ένα τούνελ. Πραγματικά και στις δύο πλευρές εκατέρωθεν οι ουρές ήταν μεγαλύτερες από 30 km. Πιστεύω ότι αν και Σάββατο απόγευμα πραγματικά είχαν κατεβάσει τη μισή αστυνομία της Σερβίας αλλά όσο καλά κι αν διαχειριζόντουσαν το πρόβλημα αν ήσουν με αυτοκίνητο εκεί θα έβγαζες τη βραδιά. Εμείς καλούμασταν να βρούμε λύση οπότε λίγο οι παράδρομοι, λίγο τα περάσματα μέσα από χωριά, λίγο κάτι ονοφάδες σε χωματόδρομους τελικά περάσαμε μεν με αρκετή καθυστέρηση δε.

Στάση πριν τα σύνορα με τα σκόπια για νερό και τσιγάρο και βουρ για κάτω. Η ώρα ήταν περασμένες επτά. Περάσαμε σε δύο ώρες τη χώρα των ακατονόμαστων αν και μας φάνηκε πολύ παραπάνω. Περνάμε τα σύνορα και βλέπω ελληνική σημαία. Μετά από 7 μέρες έξω αλλά και την ταλαιπωρία της ημέρας άρχισα να φωνάζω μέσα από το κράνος μου από τον ενθουσιασμό μου. ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ !!!

Σταματάμε αμέσως μετά τον έλεγχο των συνόρων. Το κινητό μου δεν έχει πια το σήμα του roaming. Σκυλάδικα ακούγονται μέσα από ένα μαγαζί. Νταλικέρηδες πίνουν ρετσίνες και βρίζονται για ποδόσφαιρο. Ναι είμαστε ξανά στην Ελλάδα !

Τα παλικάρια μας ξεκουράζονται από την δύσκολη μέρα

Εικόνα



Ο Βασίλης σε λιγότερο από μια ώρα βρισκόταν σπίτι που έμενε στη Θεσσαλονίκη. Όχι κι εγώ όμως. Κάπου έκανα λάθος κι αντί να βρεθώ στον Εύοσμο είχα βρεθεί στα Διαβατά.. Μικρό το κακό. Κατά τις 11 παρά βρέθηκα κι εγώ στο σπίτι της αδερφής μου. Παρόλο που ήμασταν από τις 7 το πρωί στο δρόμο κάθε άλλο παρά κουρασμένος ήμουν. Ανάψαμε με τις αδερφές μου τον ναργιλέ που είχα φέρει από το Σεράγεβο και κάτσαμε στο μπαλκόνι, βλέπαμε τις εκατοντάδες φωτογραφίες και τους έλεγα τις ταξιδιωτικές μου ιστορίες για αρκετές ώρες. Τι εμπειρία…

Ευχαριστώ όλους τους συγγραφείς των ταξιδιωτικών που έχω διαβάσει γιατί με τον καθένα μαζί ταξίδεψα και εγώ.

Να μην παραλείψω να ευχαριστήσω και τον καλό φίλο Νίκο Markas που μου έδωσε τα φώτα του τεχνικά. Νίκο εξακολουθώ να χρωστάω ρακί.


Εξαιρετικά αφιερωμένο σε όλα τα παιδιά που ταξιδεύουν μόνο νοερά γιατί τα διάφορα προβλήματα δε τους επιτρέπουν να το κάνουν πραγματικά



Εικόνα



Κατέληξα στο συμπέρασμα τελικά πως ένα ταξίδι στο εξωτερικό με μοτοσικλέτα είναι λιγότερο δύσκολο από ότι φαντάζεται κανείς. Αν το θέλεις πολύ ο τρόπος και τα μέσα βρίσκονται. Έχω κρατήσει μια φράση ενός ταξιδιωτικού από τον πρόλογό του από ένα ταξίδι στο Nordkapp : “Μην αναβάλλεις δικέ μου το Όνειρο γιατί μια μέρα θα είναι πολύ αργά. Πάντα υπάρχει τρόπος, αλλά είναι πιο εύκολο να βρίσκεις δικαιολογίες για να λες “δεν μπορώ”… Τα όνειρα ζητανε βλέπεις πολλά: θυσίες, κόπο και αίμα που βράζει. Πως να το κάνεις όταν είσαι βολεμένος στο τακτοποιημενο, καθαρό, αποστειρωμένο κουτάκι της ζωής σου;"

Πόση αλήθεια σε λίγες μόνο προτάσεις..



No bike, no life..
"Όποιος δεν έχει ζήσει στο πεζοδρόμιο αποκλείεται να ξέρει τι πάει να πει να είσαι τίμιος και ειλικρινής και ταυτόχρονα παράνομος. Όποιος δεν έχει ζήσει στο πεζοδρόμιο καλά θα κάνει να το βουλώνει όταν η κουβέντα φτάνει σε θέματα όπως η μοναξιά και η ανασφάλεια." Π. Σιδηρόπουλος
<<

Markas

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 1693

Εγγραφή:
03/05/11, 19:58

Δημοσίευση 24/10/13, 00:45

#49

One more cup of coffee for the road

Slane έγραψε:...
Να μην παραλείψω να ευχαριστήσω και τον καλό φίλο Νίκο Markas που μου έδωσε τα φώτα του τεχνικά. Νίκο εξακολουθώ να χρωστάω ρακί.
...

No bike, no life..


Τίποτα δε μου χρωστάς. Ρακί, μεζέ, απόλα με τάισες και με το παραπάνω για την αμοιβή.
Μη πω πως ευχαριστήθηκα φουλ την αφήγησή σου. Μια χαρά τα έγραψες, ούτε πολλά ούτε τίποτα. Πολύ ευχάριστη η ανάγνωση, ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες. Μη σου πω πως εγώ θα ήθελα να δω ακόμα περισσότερα ιστορικά στοιχεία!!!
Κυρίως όμως χαίρομαι που (όπως μου είπες και ζωντανά) γράφοντας το ταξιδιωτικό και παρουσιάζοντάς το εδώ σε εμάς, είναι σα να το έζησες το ταξίδι μία ακόμα φορά. Και αυτό το συναίσθημα είναι που με κάνει και εμένα να γράφω και να διαβάζω. Αυτό και το ότι θα τα βλέπω σε πέντε, σε δέκα χρόνια από τώρα και θα χαζεύω...



Και στην άλλη βόλτα Γιώργη με το καλό και πάντα καλή επιστροφή να έχεις σου εύχομαι!!!
Εκεί που τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια. Προσοχή, το χώμα είναι κολλητικό και δε φεύγει με το πλύσιμο! :beer: .
<<

HECTOR

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Νίκος

Μοτοσυκλέτα:
BMW R1200GSA

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 6

Εγγραφή:
16/06/11, 20:14

Δημοσίευση 24/10/13, 15:14

#50

One more cup of coffee for the road

Γιωργαρε και στα επομενα με το καλο λοιπον φιλε...Οσο για την αφηγηση του ταξιδιωτικου σου perfect!!!!!!!
<<

yns

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιάννης

Μοτοσυκλέτα:
Honda - CRF1100L
Honda - Dominator 650
Royal Enfield - Himalayan

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 2408

Εγγραφή:
23/04/11, 00:40

Δημοσίευση 26/10/13, 00:12

#51

One more cup of coffee for the road

Μόλις τώρα βρήκα τον χρόνο να διαβάσω το υπόλοιπο...
Γαμάτο ταξιδάκι Γιώργη και Βασίλη! Για την ώρα εγώ είμαι ακόμα στις δικαιολογίες αλλά κάποια στιγμή θα το κάνω!

Και στο επόμενο λοιπόν!! :beer:
Today is Life, Tomorrow Never Comes
<<

Slane

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιώργος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F 650 GS TWIN 2010

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 91

Εγγραφή:
12/06/11, 21:22

Δημοσίευση 26/10/13, 18:35

#52

One more cup of coffee for the road

Markas έγραψε:
Slane έγραψε:...
Να μην παραλείψω να ευχαριστήσω και τον καλό φίλο Νίκο Markas που μου έδωσε τα φώτα του τεχνικά. Νίκο εξακολουθώ να χρωστάω ρακί.
...

No bike, no life..


Τίποτα δε μου χρωστάς. Ρακί, μεζέ, απόλα με τάισες και με το παραπάνω για την αμοιβή.
Μη πω πως ευχαριστήθηκα φουλ την αφήγησή σου. Μια χαρά τα έγραψες, ούτε πολλά ούτε τίποτα. Πολύ ευχάριστη η ανάγνωση, ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες. Μη σου πω πως εγώ θα ήθελα να δω ακόμα περισσότερα ιστορικά στοιχεία!!!
Κυρίως όμως χαίρομαι που (όπως μου είπες και ζωντανά) γράφοντας το ταξιδιωτικό και παρουσιάζοντάς το εδώ σε εμάς, είναι σα να το έζησες το ταξίδι μία ακόμα φορά. Και αυτό το συναίσθημα είναι που με κάνει και εμένα να γράφω και να διαβάζω. Αυτό και το ότι θα τα βλέπω σε πέντε, σε δέκα χρόνια από τώρα και θα χαζεύω...



Και στην άλλη βόλτα Γιώργη με το καλό και πάντα καλή επιστροφή να έχεις σου εύχομαι!!!


Να σαι καλά φιλαράκι κι εύχομαι να την κάνεις και συ κατά κεί σύντομα γιατί όπως είδες αξίζει πολλά !
"Όποιος δεν έχει ζήσει στο πεζοδρόμιο αποκλείεται να ξέρει τι πάει να πει να είσαι τίμιος και ειλικρινής και ταυτόχρονα παράνομος. Όποιος δεν έχει ζήσει στο πεζοδρόμιο καλά θα κάνει να το βουλώνει όταν η κουβέντα φτάνει σε θέματα όπως η μοναξιά και η ανασφάλεια." Π. Σιδηρόπουλος
<<

Slane

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιώργος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F 650 GS TWIN 2010

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 91

Εγγραφή:
12/06/11, 21:22

Δημοσίευση 26/10/13, 18:36

#53

One more cup of coffee for the road

HECTOR έγραψε:Γιωργαρε και στα επομενα με το καλο λοιπον φιλε...Οσο για την αφηγηση του ταξιδιωτικου σου perfect!!!!!!!


Νίκο πήρες και συ μια γεύση όταν πήγες. Ευχαριστώ, καλά να είμαστε να ταξιδεύουμε
"Όποιος δεν έχει ζήσει στο πεζοδρόμιο αποκλείεται να ξέρει τι πάει να πει να είσαι τίμιος και ειλικρινής και ταυτόχρονα παράνομος. Όποιος δεν έχει ζήσει στο πεζοδρόμιο καλά θα κάνει να το βουλώνει όταν η κουβέντα φτάνει σε θέματα όπως η μοναξιά και η ανασφάλεια." Π. Σιδηρόπουλος
<<

Slane

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Γιώργος

Μοτοσυκλέτα:
BMW F 650 GS TWIN 2010

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 91

Εγγραφή:
12/06/11, 21:22

Δημοσίευση 26/10/13, 18:38

#54

One more cup of coffee for the road

yns έγραψε:Μόλις τώρα βρήκα τον χρόνο να διαβάσω το υπόλοιπο...
Γαμάτο ταξιδάκι Γιώργη και Βασίλη! Για την ώρα εγώ είμαι ακόμα στις δικαιολογίες αλλά κάποια στιγμή θα το κάνω!

Και στο επόμενο λοιπόν!! :beer:


Μια ευκαιρία την έχασες αλλά θα έχεις κι άλλες. Τώρα όμως που πήρες το μικρό σε βλέπω για άλλα πράγματα. Καλορίζικο φίλε και να το καταευχαριστηθείς !
"Όποιος δεν έχει ζήσει στο πεζοδρόμιο αποκλείεται να ξέρει τι πάει να πει να είσαι τίμιος και ειλικρινής και ταυτόχρονα παράνομος. Όποιος δεν έχει ζήσει στο πεζοδρόμιο καλά θα κάνει να το βουλώνει όταν η κουβέντα φτάνει σε θέματα όπως η μοναξιά και η ανασφάλεια." Π. Σιδηρόπουλος
<<

P@vlos.B

Άβαταρ μέλους

Όνομα:
Παύλος

Μοτοσυκλέτα:
ΚΤΜ 690 E '08
KTM EXC 250 '06

Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσιεύσεις: 511

Εγγραφή:
21/04/12, 15:58

Δημοσίευση 27/10/13, 19:29

#55

One more cup of coffee for the road

Φίλε Γιώργο μπράβο και σου εύχομαι πάντα τέτοια! :clap:

Slane έγραψε:
Κατέληξα στο συμπέρασμα τελικά πως ένα ταξίδι στο εξωτερικό με μοτοσικλέτα είναι λιγότερο δύσκολο από ότι φαντάζεται κανείς. Αν το θέλεις πολύ ο τρόπος και τα μέσα βρίσκονται. Έχω κρατήσει μια φράση ενός ταξιδιωτικού από τον πρόλογό του από ένα ταξίδι στο Nordkapp : “Μην αναβάλλεις δικέ μου το Όνειρο γιατί μια μέρα θα είναι πολύ αργά. Πάντα υπάρχει τρόπος, αλλά είναι πιο εύκολο να βρίσκεις δικαιολογίες για να λες “δεν μπορώ”… Τα όνειρα ζητανε βλέπεις πολλά: θυσίες, κόπο και αίμα που βράζει. Πως να το κάνεις όταν είσαι βολεμένος στο τακτοποιημενο, καθαρό, αποστειρωμένο κουτάκι της ζωής σου;"

Πόση αλήθεια σε λίγες μόνο προτάσεις..



No bike, no life..


:thumbsup:
Η ιδιοφυΐα έχει τα όρια της, η βλακεία δεν έχει τέτοια κολλήματα...
Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ταξίδια στο εξωτερικό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δημ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software. Παραμετροποίηση για τον ΣΥ.ΜΟ.ΣΚΑ: Γιάννης Παρασύρης.
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com